O wykrytych nadużyciach VAT poinformuje list ostrzegawczy

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 17-04-2014 r.

List ostrzegawczy jako nowy środek ograniczania oszustw w VAT, uruchomienie portalu podatkowego oraz usługa wstępnego wypełniania zeznań podatkowych przez urzędników. To część pakietu działań podatkowych przygotowanych przez ministra finansów, którego celem jest poprawa jakości obsługi podatników.

Minister Finansów przedstawił pakiet działań podatkowych. Chodzi o poprawę przestrzegania przepisów podatkowych oraz efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Resort zapowiedział, że nadal będą prowadzone intensywne działania kontrolne, mające na celu wykrywanie oszustw podatkowych i wyłudzeń, zwłaszcza VAT.

 

Wśród działań zmierzających do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych oraz zwiększenia efektywności administracji podatkowej wymienione m.in. utworzenie Centralnego Rejestru Dłużników. Jego celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego przez poszerzenie zakresu informacji gospodarczych, do których przedsiębiorcy mogą uzyskać dostęp, również o informacje o zaległościach podatkowych innych podmiotów. Uruchomienie rejestru dłużników przewidziane jest na 1 stycznia 2016 r.

Poprawę relacji między administracją i jej klientami ma przynieść informatyzacja kontroli ksiąg podatkowych. Do systemów księgowych zostanie wprowadzona nowa funkcjonalność, czyli  możliwość edycji ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML.

Resort finansów zapowiada ponadto rozwój elektronicznych form kontaktu z podatnikami oraz uproszczenia w zakresie rejestracji i ewidencji podatników. Podatnicy będą mieli dostęp do bieżących informacji podatkowych, zmian w przepisach oraz informacji dedykowanej konkretnemu podatnikowi. Portal będzie się składał z dwóch bloków: ogólnodostępnego (bez uwierzytelnienia) oraz zindywidualizowanego (po zalogowaniu się do Konta Podatnika).

Kolejną innowacją będzie list ostrzegawczy, który będzie informował o wykrytych nadużyciach w VAT w obrocie określonym towarem. Będzie zawierał pouczenie o konieczności dołożenia staranności, jak również podjęcia przez podatników wszelkich możliwych środków ostrożności, przy doborze dostawcy, w celu uniknięcia posądzenia o zamierzone uczestniczenie w przestępstwie VAT.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34710 )
Array ( [docId] => 34710 )