Obszary kontroli skarbowej w 2014 r.

Data: 20-01-2014 r.

Przedsiębiorcy, którzy uwzględniają w kosztach wysokie kwoty, odliczają straty, wnioskują o znaczne zwroty VAT, nie wpłacają należnego podatku lub zaliczek, lub prowadzą handel w sieci od lat są pierwszymi typowanymi do kontroli skarbówki. Podatnicy mogą się jednak odpowiednio przygotować do kontroli i poznać swoje uprawnienia oraz obowiązki inspektorów skarbówki. 

Na przełomie stycznia i lutego zostaną wydane wytyczne Ministerstwa Finansów odnośnie obszarów kontroli skarbowej na 2014 r. Od kilku lat zainteresowanie kontrolerów ze skarbówki krąży wokół tych samych obszarów, w tym roku także nie należy spodziewać się rewolucji.

W ostatnim czasie kontrole interesują się restrukturyzacją działalności przedsiębiorstw. Ma to związek m.in. z ostatnimi zmianami w rozporządzeniu dotyczącym cen transferowych, gdzie wskazano, że przedmiotem kontroli ma być zgodność warunków ustalonych lub narzuconych w ramach restrukturyzacji działalności między podmiotami powiązanymi z warunkami, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niezależne.

Trzeba pamiętać, że każda kontrola podatkowa ma swoją odrębną dynamikę uzależnioną od przedmiotu i zakresu kontroli, rozmiaru działalności podatnika i jakości dostarczanych przez niego danych i informacji. Z reguły, np. w przypadku kontroli dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, analizie w pierwszej kolejności podlegają właśnie wskazane wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy mogą się też liczyć z weryfikowaniem wydatków na usługi niematerialne. Grupy kapitałowe mogą się spodziewać , że wydatki i transakcje wewnątrzgrupowe także są kontrolowane często w pierwszej kolejności.

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują dla podatników nie tylko obowiązki, ale także uprawnienia. Dobrze wiedzieć, że zakres pytań i żądań inspektorów nie powinien wykraczać poza przedmiot kontroli (tzn. przykładowo, w trakcie kontroli VAT inspektor nie powinien pytać o PIT), a terminy do przedstawienia informacji i dokumentów, nie powinny być terminami „na wczoraj”, lecz wynosić przynajmniej 3 dni.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33538 )
Array ( [docId] => 33538 )