Podatnik musi wiedzieć o przerwaniu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Data: 30-07-2013 r.

Organy podatkowe lub celne będą musiały wcześniej zawiadomić podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia – postanowił Sejm. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (P3/11), poza Ordynacją podatkową, znowelizowano także Kodeks karny skarbowy oraz Ustawę o podatku od towarów i usług.

W piątek Sejm przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej, Kodeksu karnego skarbowego oraz Prawa celnego, która realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. (P3/11). Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wówczas przepis, który zawiesza termin przedawnienia podatku w wyniku wszczęcia postępowania karnoskarbowego, o czym podatnik nie jest informowany aż do dnia upływu ustawowego terminu przedawnienia.

 

W czasie prac nad ustawą wszystkie kluby opowiedziały się za projektem. Podczas piątkowego głosowania za przyjęciem nowych przepisów było 442 posłów, przeciwnego zdania było 2 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosowania.

26 lipca Sejm przyjął także nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapobiegać wyłudzeniom i oszustwom podatkowym. Chodzi o nadużycia w handlu wyrobami stalowymi, paliwami i nieobrobionym złotem oraz niektórymi odpadami, czyli tzw. towarami wrażliwymi.

Nowelizacja rozszerza stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT. Polega on na tym, że nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT w przypadku obrotu niektórymi wyrobami stalowymi (półproduktami), niebezpiecznymi odpadami zawierającymi metal, odpadami z papieru i tektury oraz niektórymi surowcami wtórnymi. Sejm odrzucił poprawkę dotyczącą rozszerzenia załącznika nr 11 (zawierającego towary wrażliwe), do którego stosowany jest mechanizm odwrotnego obciążenia. Zgodnie z poprawką mechanizm miał być stosowany także w odniesieniu do niektórych wyrobów aluminiowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31172 )
Array ( [docId] => 31172 )