Rachunek musi zawierać nazwę firmy

Data: 14-01-2013 r.

Podmiotami uprawnionymi do wystawienia rachunków są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. W przypadku gdy osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą wystawi rachunek, to będzie on rachunkiem wadliwym, gdyż niezawierającym firmy, którą posługują się jedynie przedsiębiorcy. Z tego też powodu wystawcy takiego rachunku może grozić odpowiedzialność karna skarbowa.

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Z treści powyższego przepisu wynika, że rachunki wystawiają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Osoba, która działalności gospodarczej nie prowadzi nie jest podmiotem legitymowanym do wystawienia rachunku.

Zgodnie z art. 62 § 1 kodeksu karno-skarbowego, zachowaniem karalnym jest wystawienie rachunku w sposób wadliwy, czyli wystawionym niezgodnie z przepisami prawa. Z kolei zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach, rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi zawiera imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi.

Tak więc, jeżeli wystawcą rachunku będzie osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą, to rachunek zostanie wystawiony wadliwe, ponieważ nie będzie zawierał on firmy. Jedynie bowiem przedsiębiorcy, którymi są m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą działają pod firmą. Osoba nie prowadząca działalności może wystawiepokwitowania, gdzie można określić kwotę należności oraz tytuł jej otrzymania.

Podstawa prawna:

  • art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 749)
  • art. 62 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.)
  • art. 432 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 165, poz. 1373 ze zm.).

Autor: Jakub Rychlik
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31118 )
Array ( [docId] => 31118 )