Zakończenie kontroli podatkowej

Data: 20-12-2012 r.

Kontrola podatkowa zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli w którym kontrolujący dokumentują jej przebieg. Kontrolowanemu, który nie zgadza się z ustaleniami protokołu, wolno w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia bądź wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe.

Protokół kontroli powinien zawierać w szczególności:

  • wskazanie kontrolowanego,
  • wskazanie osób kontrolujących,
  • określenie przedmiotu i zakresu kontroli,
  • określenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli,
  • opis dokonanych ustaleń faktycznych,
  • dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów,
  • ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli,
  • pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji,
  • pouczenie o obowiązku zawiadomienia organu podatkowego przez kontrolowanego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości, oraz skutkach niedopełnienia tego obowiązku.

Załącznik do protokołu kontroli stanowią protokoły czynności przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków i opinii biegłych. Protokół jest sporządzany w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden kontrolujący doręcza kontrolowanemu. Kontrolujący mają obowiązek doręczyć mu egzemplarz protokołu, ale kontrolowany wcale nie musi go podpisywać (zob. wyrok NSA z 15 maja 2008 r., sygn. akt I FSK 621/07).

 

Protokół kontroli można zakwestionować

Kontrolowanemu, który nie zgadza się z ustaleniami protokołu, wolno w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia bądź wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe.

Warto zgłosić wyjaśnienia lub zastrzeżenia do protokołu, jeśli zawiera on ustalenia, z którymi kontrolowany się nie zgadza. Aby te wyjaśnienia bądź zastrzeżenia były skuteczne, konieczne jest zachowanie 14-dniowego terminu. Uchybienie temu terminowi spowoduje, że nie będzie już możliwości kwestionowania ustaleń protokołu kontroli. Jest to o tyle istotne, że wspomniany termin do złożenia wyjaśnień lub zastrzeżeń do protokołu kontroli ma charakter terminu prawa materialnego, a to oznacza, że nie może zostać przywrócony.

Kontrolujący ma obowiązek rozpatrzyć wniesione zastrzeżenia i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia, wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. Jeśli kontrolowany nie złoży wyjaśnień lub zastrzeżeń we wskazanym terminie, przyjmuje się, że nie kwestionuje ustaleń kontroli.

Natomiast w sytuacji, gdy kontrolowany zgadza się z ustaleniami kontroli zawartymi w doręczonym mu protokole, ma prawo do złożenia korekty deklaracji (na zasadach określonych w art. 81-81b op). W protokole powinno znaleźć się pouczenie o uprawnieniu kontrolowanego do złożenia takiej korekty.

Podstawa prawna:

  • art. 290- 291 § 2-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.).

Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31114 )
Array ( [docId] => 31114 )