Zostaną zmodyfikowane przepisy ordynacji o zaległościach podatkowych

Data: 03-06-2013 r.

Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa za zaległość podatkową uważają niezapłacony w terminie płatności podatek, zaliczkę na niego oraz jego ratę. Od 1 stycznia 2014 r. mają obowiązywać w tym zakresie zmiany, które w szczególności dotyczą kwot traktowanych na równi z zaległością podatkową.

Obecnie dodatkowo na równi z zaległością podatkową traktuje się także:

  • nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych;
  • zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy;
  • wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej;
  • oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.
Taka regulacja nie obejmuje jednak wszystkich sytuacji, w których po stronie podatnika wystąpi obowiązek zwrotu nienależnie otrzymanych z organu podatkowego nadpłat, zwrotu VAT. Nie ma również określonych zasad dochodzenia tych należności.

Projekt nowelizacji ma więc na celu uwzględnienie jako zaległości podatkowej nienależnych nadpłat lub zwrotów podatku określonych lub stwierdzonych w wadliwej decyzji, która została uchylona, zniesiona lub której stwierdzono nieważność albo wygaśniecie.

W zmienionych przepisach będzie również określony termin na zwrot nienależnej kwoty. Proponowany jest w tym przypadku termin 1 miesiąca od dnia doręczenia decyzji określającej obowiązek zwrotu. Po tym terminie nienależne kwoty będą traktowane na równi z zaległością podatkową. W przypadku braku dobrowolnego zwrot wydawana będzie dodatkowa decyzja go nakazująca.

Dodatkowo pobrane nienależnie lub w zawyżonej wysokości wynagrodzenia płatników traktowane na równi z zaległością podatkową mają podlegać zwrotowi bez wezwania organu podatkowego. Nowością mam być wydawanie przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej w przypadku braku dobrowolnego zwrotu wynagrodzenia płatnika pobranego nienależnie lub w zawyżonej wysokości.

Tekst przygotowany na podstawie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 29 kwietnia 2013 r.


Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31148 )
Array ( [docId] => 31148 )