Czy wymiana gwarancyjna to darowizna

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Mariusz Olech
Data: 23-09-2016 r.

Opodatkowaniem VAT objęte są zasadniczo tylko czynności odpłatne. Dotyczy to więc także a contrario świadczeń gwarancyjnych.

W przypadku świadczeń gwarancyjnych, wymiana towaru na inny dokonywana jest nieodpłatnie i dlatego nie stanowi odpłatnej dostawy towaru w rozumieniu ustawy o VAT. Jako czynność nieodpłatna związana z pierwotną sprzedażą nie jest to również czynność zrównana z odpłatną dostawą towarów (w szczególności darowizna), o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Odpłatność za świadczenie gwarancyjne nastąpiła na etapie sprzedaży i wtedy też doszło do opodatkowania VAT czynności wynikających z zobowiązania gwarancyjnego. W konsekwencji wydanie towaru w ramach reklamacji klienta nie podlega ponownemu opodatkowaniu VAT.

Takie wnioski nasuwają się również z wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe. Za przykład mogą tutaj posłużyć m.in. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim z 28 lutego 2005 r. (nr US-I-3/443-1/05), jak również interpretacje indywidualne: dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 marca 2009 r. (nr ITPP2/443-1085/08/EŁ); dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 października 2009 r. (nr IPPP2/443-905/09-2/SAP) i z 15 marca 2010 r. (nr IPPP3/443-1092/09-3/KB) oraz z 31 stycznia 2014 r. (nr IPPP3/443-628/12/14-7/S/SM). W ostatnim z wymienionych pism dyrektor stołecznej izby skarbowej wyjaśnił m.in.: „(…) Czynność gwarancji polegająca m.in. na dostarczeniu rzeczy wolnej od wad, jest realizowana przez gwaranta na rzecz kupującego, w związku z niezgodnością towaru z umową sprzedaży. Prawo do otrzymania świadczeń gwarancyjnych klient nabywa w momencie zakupu. Zatem wydanie przez gwaranta w ramach gwarancji – na rzecz klientów do tego uprawnionych – towaru wolnego od wad, nie ma charakteru odpłatnej dostawy, gdyż zapłaty za towar już raz dokonano w ramach pierwotnej sprzedaży. W konsekwencji, czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT”.

Ponieważ świadczenia gwarancyjne nie mają wpływu na rozliczenia VAT, nie wymagają również ich odrębnego dokumentowania do celów tego podatku poprzez wystawienie faktury VAT (w tym także korygującej w związku z otrzymanym zwrotem wadliwego towaru i dostarczeniem nabywcy nowego, bez wad). Wystarczające będzie wystawienie na tę okoliczność dokumentu wewnętrznego.

Mariusz Olech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39534 )
Array ( [docId] => 39534 )