Czynności okazjonalne mogą oznaczać konieczność zapłaty VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 26-07-2013 r.

Osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT powinna zostać uznana za podatnika także względem każdej innej działalności gospodarczej, nawet czynności okazjonalnej. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 13 czerwca 2013 r. (C-62/12).

Spór podatnika dotyczył objęcia VAT czynności okazjonalnej podejmowanej przez niego za wynagrodzeniem. Była ona wykonana poza zwyczajową i zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Trybunał odnosząc się do szerokiej definicji działalności gospodarczej wskazanej w dyrektywie stanął na stanowisku, że osoba fizyczna, która jest podatnikiem VAT, w związku ze swoją działalnością prywatnego komornika, powinna być uznana za podatnika względem każdej innej aktywności gospodarczej. Chodzi tu także o czynności okazjonalne.

Przyjęcie takiej interpretacji przepisów oznacza rozszerzenie katalogu czynności opodatkowanych VAT także na te, które wykonywane są przez podatników VAT okazjonalnie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich podatników (a nie wyłącznie wykonujących wolne zawodny jak miało to miejsce w rozpatrywanej sprawie).

 

Organy podatkowe mogą potraktować wnioski płynące z tego orzeczenia, jako dodatkowy argument za objęciem czynności okazjonalnych wykonanych poza zwyczajową działalnością opodatkowaniem. W konsekwencji wykonanie takiej czynności (np. udzielenie pożyczki, sprzedaż majątku trwałego czy znaków towarowych, udzielenie licencji) będzie wymagało wystawienia faktury, ujęcia transakcji w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT. W niektórych przypadkach wystąpi również konieczność zapłaty podatku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31428 )
Array ( [docId] => 31428 )