Do odliczenia VAT upoważnia faktura

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 02-05-2013 r.

Typowy paragon fiskalny, nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Dokumentem uprawniającym do odliczenia jest  - co do zasady – faktura, która  musi stwierdzać m.in. dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności.

Odliczenia VAT przysługuję na podstawie faktury. Faktura musi stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy .

Wymagania dotyczące faktur zostały uszczegółowione w rozporządzeniu w sprawie faktur . Począwszy od 1 stycznia 2013 r. wymagania te, a zwłaszcza wymagania formalne, zostały złagodzone. Obecnie za fakturę uważa się każdy dokument, który zawiera wszystkie wymagane elementy, wymienione w § 5 rozporządzenia w sprawie faktur.

Istotnym novum jest możliwość wystawiania tzw. faktur uproszczonych w przypadku, gdy nabywca jest podatnikiem, a kwota należności ogółem (brutto) nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro.

Faktura taka może nie zawierać nazwy i adresu nabywcy, oraz szczegółowego określenia ilości towaru, cen i wartości netto, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Faktura uproszczona zawierać musi jednak NIP nabywcy. Dlatego typowy paragon fiskalny, który NIP nabywcy nie zawiera, nie może być traktowany jak faktura uproszczona (ani faktura zwykła) i nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Odliczenie możliwe jest natomiast z paragonu fiskalnego, który zwiera wszystkie elementy wymagane dla faktury uproszczonej, a w szczególności pochodzącego z kasy rejestrującej pozwalającej wprowadzić NIP nabywcy, jeśli oczywiście kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł.

Jerzy Andrzej Tomczak, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31363 )
Array ( [docId] => 31363 )