Dokumentowanie możliwe do 30 dni przed dostawą 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-02-2014 r.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT wystawienie faktury nie kreuje momentu powstania obowiązku podatkowego. Może wówczas pojawić się sytuacja, kiedy to sprzedawca (by szybciej uzyskać zapłatę) wystawi dokument sprzedażowy przed wykonaniem transakcji (tzw. faktura ex ante). Fakturę można także wystawić przed otrzymaniem zaliczki.    

Od 1 stycznia 2014 r. faktura może być wystawiona do 30 dni przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub wykonaniem usługi (względnie otrzymaniem płatności lub jej części). Wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego nie będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty VAT na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Przedsiębiorcy powinni też pamiętać, że wystawiając faktury ex ante, nie powinni automatycznie wpisywać transakcji do rejestru VAT. Z czynnością tą należy wstrzymać się do momentu powstania obowiązku podatkowego.

Fakturę można wystawić jeszcze przed otrzymaniem zaliczki (ale nie wcześniej niż 30. dnia) bez potrzeby wystawiania faktur pro forma. W przypadku transakcji rozliczanych w okresach rozliczeniowych, dostaw towarów i usług ciągłych, mediów, ochrony, najmu, leasingu, dzierżawy, obsługi prawnej i biurowej, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – ustawodawca nie ogranicza w żaden sposób dolnego terminu, w jakim zafakturować można kontrahenta.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek ewidencjonowania wykonywanych czynności według zasad określonych w tym przepisie. Dotychczas podatnicy zazwyczaj wykazywali transakcje, opierając ewidencję sprzedaży na fakturze. To do niej dopisywane były wymagane przez ustawodawcę dane, tj. w zakresie sprzedaży – wartość netto transakcji i wysokość podatku należnego. Obecnie podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur w krótkim okresie po sprzedaży, mogą też fakturować z wyprzedzeniem (przed momentem, gdy należy czynność zewidencjonować), dlatego pewnym problemem okazać się może metodologia prowadzenia rejestru transakcji.

Z jednej strony przedsiębiorcy mogą bazować na dotychczas stosowanej metodologii i wystawiać faktury na bieżąco (w związku z dokonywaną transakcją) oraz ją ewidencjonować. Innym rozwiązaniem (w przypadku wystawienia faktur w terminie późniejszym niż sprzedaż) jest ewidencjonowanie transakcji za pomocą innych dowodów potwierdzających zaistnienie danej czynności (np. wydań magazynowych, otrzymanych zamówień itp.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33783 )
Array ( [docId] => 33783 )