Faktura będzie jednak wyznaczała obowiązek podatkowy

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 29-11-2013 r.

Przyjęło się, że od 1 stycznia 2014 roku wystawienie faktury nie będzie miało wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego. Nie jest ot prawdą. W niektórych branżach to wciąż faktura będzie decydowała o konieczności zapłaty VAT.

Choć od 1 stycznia 2014 roku moment wystawienia faktury nie będzie już podstawową zasadą determinującą powstanie obowiązku podatkowego, to w niektórych sytuacjach będzie nadal decydował o tym, kiedy należy rozliczyć podatek. Sytuacja taka będzie miała miejsce w przypadku:

 
  • Świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

  • Dostawy książek drukowanych.

  • Drukowania książek.

  • Dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

  • Świadczenia usług:

    • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
    • stałej obsługi prawnej i biurowej,
    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
    • z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Faktura wpłynie na moment powstania obowiązku podatkowego jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca będzie musiał ją wystawić. Dotyczy to, więc w zasadzie usług dla podatnika VAT, podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub dla osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W konsekwencji wykonanie takich czynności dla osób fizycznych niebędących podatnikami będzie opodatkowane na zasadach ogólnych tj. z chwilą wykonania usługi (chyba, że będą to usługi ciągłe).

Od 1 stycznia 2014 roku to usługodawca będzie mógł decydować o powstaniu obowiązku podatkowego (wystawiając fakturę w przewidzianym terminie) nie zaś usługobiorca, dokonujący płatności za nią. W odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo transakcję trzeba będzie uznać za wykonaną, jeśli zostanie wykonana część usługi, dla której określono zapłatę. Brak wskazania zapłaty za konkretną część usługi nie będzie rodził obowiązku rozliczenia VAT należnego w związku z realizacją takiej usługi.

Przepis ten będzie dotyczył w szczególności usług budowlanych, które nie będą spełniały kryteriów usługi ciągłej. Należy pamiętać, że począwszy od 1 stycznia 2014 roku już częściowe wykonanie usług np. budowlanej (np. potwierdzane protokołem zdawczo-odbiorczym lub w inny sposób) będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego. Wystąpi on z dniem wykonania części usługi (np. z dniem podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego), o ile w odniesieniu do tej części przewidziano zapłatę. Moment otrzymania całości lub części zapłaty nie będzie już, zatem odgrywał decydującej roli.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33540 )
Array ( [docId] => 33540 )