Faktura na sprzedaż ciągłą musi zawierać datę zakończenia dostawy

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 26-02-2014 r.

Nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku zasady wystawiania faktur zawarte w przepisach ustawy o VAT zostały w większości przeniesione do ustawy z rozporządzenia fakturowego. Ustawodawca wprowadził jednak kilka istotnych zmian w przepisach. Jedna z nich dotyczy obowiązkowych danych, jakie powinny znaleźć się na fakturze.

Przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem faktura powinna zawierać m.in. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4) – o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W myśl nowych przepisów obowiązek podatkowy powstaje przede wszystkim z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Podanie tej daty na fakturze ma wskazywać na moment powstania obowiązku podatkowego. Jest to ważne nie tylko dla sprzedawcy, ale także dla nabywcy, gdyż data ta wyznacza dla niego moment odliczenia podatku naliczonego.

Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości co do tego, jak rozumieć pojęcie „data zakończenia dostawy towarów” oraz „data zakończenia wykonywania usług”. Zgodnie zapisami zawartymi w art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT, dostawy towarów, bądź usługi, dla których w związku z ich dokonywaniem, bądź świadczeniem są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń – są traktowane, jako wykonane z chwilą zakończenia okresu rozliczeniowego. Dla takich to właśnie dostaw towarów, czy też świadczenia usług właściwa będzie data „zakończenia dostaw”, czy też „zakończenia świadczenia usług”. To ona wyznacza w odniesieniu do tych czynności moment powstania obowiązku podatkowego.

Adam Bartosiewicz


Zobacz także:


Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34022 )
Array ( [docId] => 34022 )