Faktura z odwrotnym obciążeniem VAT na sprzęt elektroniczny. Księgowanie w rejestrze VAT i PKPiR

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-03-2017 r.

Przedsiębiorca otrzymał pierwszą fakturę z odwrotnym obciążeniem VAT na sprzęt elektroniczny. Faktura zawiera pozycje za laptop PKWiU: 26.20.1.10 oraz za obsługę transakcji dostawy PKWiU: 49.41.1. W jaki sposób podatnik ma zaksięgować tę fakturę w rejestrach VAT i w PKPiR? Jak wykazać tę transakcję w deklaracji VAT-7, czy jest jakaś specjalna deklaracja do urzędu skarbowego związana z tymi kosztami?

Ewidencja w rejestrze VAT

W deklaracji VAT-7 towary objęte odwrotnym obciążeniem przedsiębiorca powinien rozliczyć w całości wartości dostawy (zasadniczej i towarzyszącej) w poz. 34  (podstawa opodatkowania) i poz. 35 (podatek należny) oraz dla towarów handlowych  w pozycji 45 i (wartość netto nabytych towarów) pozycji 46 (podatek VAT naliczony od nabytych towarów) deklaracji VAT-7.

Tak powinien postąpić podatnik przy założeniu, że problem dotyczy zakupu towarów handlowych.

Jeżeli w opisanej dostawie zachodzą warunki określone w art. 17 ust.1 pkt 7 lit.a – lit.c ustawy o VAT i przedmiotem dostawy są urządzenia klasyfikowane w grupie PKWiU: 26.20.11.00 to dostawa będzie dla celów opodatkowania podatkiem VAT objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia.

W poz. 28a załącznika nr 11 do ustawy o VAT są bowiem wymienione  urządzenia w postaci przenośnych  maszyn do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne – wyłącznie komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy ( PKWIU 26.20.11.10).

Pojawia się oczywiście wątpliwość jak rozliczyć towarzyszący dostawie koszt usługi transportowej. Decydujące znaczenie powinno mieć tutaj, że mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym.

Księgowanie w PKPiR

Dla celów rozliczenia całego zakupu w PKPiR przedsiębiorca powinien wykazać wartość zakupu  laptopów w kolumnie 10 PKPiR, a koszt transportu powinien być wykazany w kolumnie PKPiR.

Dodatkowe druki składane w urzędzie skarbowym

Ustawodawca nie przewidział innych dodatkowych druków dla celów rozliczenia VAT.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Fakturę z odwrotnym obciążeniem VAT na zakup sprzętu elektronicznego i jego dostawę podatnik powinien rozliczyć zarówno w rejestrze sprzedaży jak też w rejestrze zakupu.
  • Dla celów rozliczenia całego zakupu w PKPIR przedsiębiorca powinien wykazać wartość zakupu  sprzętu elektronicznego w kolumnie 10 PKPIR, a koszt transportu w kolumnie 11 PKPIR.
  • art. 17 i art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 poz. 710 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.).

Tagi: faktura, vat 7

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40126 )
Array ( [docId] => 40126 )