Firma odliczy VAT od zakupionych usług edukacyjnych

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 12-08-2013 r.

Faktura, którą otrzymał przedsiębiorca za zakupione usługi edukacyjne, z których skorzystał jego pracownik, jest podstawą do odliczenia VAT, gdyż ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia VAT z faktur zakupowych przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia towarów i usług lub potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

 

Trzeba pamiętać, że odliczenie przysługuje, gdy będą spełnione przesłanki pozytywne, m.in. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie wystąpią przesłanki negatywne, m.in. faktury nie będą wystawione przez podmiot nieistniejący lub transakcja udokumentowana fakturą nie była opodatkowana lub była zwolniona z podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do VAT, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, a faktycznie transakcja nie podlegała opodatkowaniu lub korzystała ze zwolnienia.

Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni (usługi szkoleniowe) lub bezpośredni (towary handlowe). Usługi szkoleniowe stanowią element tzw. kosztów ogólnych, których poniesienie jest związane z całokształtem wykonywanej sprzedaży opodatkowanej.

Na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podmiotom przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach za szkolenia pracowników, bo przekładają się na umiejętności przydatne osobom zatrudnionym w firmach np. na wzrost kompetencji w zakresie standardów jakościowych, sprzedażowych i komunikacyjnych niezbędnych do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku, obsługi programów księgowych, pakietów biurowych, komunikacji w języku angielskim itp. To z kolei wpływa na zwiększenie obrotów przedsiębiorcy wynikających ze sprzedaży opodatkowanej VAT.

Oznacza to, że wystąpi związek pośredni między zakupami towarów i usług związanych z realizacją projektu szkoleniowego, a prowadzoną działalnością gospodarczą. W ocenie organów podatkowych nie ma tutaj znaczenia fakt, że wydatki będą finansowane z funduszy unijnych (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 czerwca 2013 r., ILPP5/443-65/13-2/PG).

Inaczej będzie, gdy nabywca wykonuje czynności zarówno opodatkowane jak i zwolnione z VAT. W takiej sytuacji podmiot ma obowiązek do zastosowania proporcjonalnego odliczenia, o którym mowa w art. 90 ustawy o VAT, według proporcji wstępnej z roku poprzedzającego rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Następnie powinien dokonać korekty tego odliczenia po zakończeniu roku, w którym przysługiwało odliczenie według faktycznej proporcji, która wystąpiła w roku odliczenia (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2013 r., IPPP3/443-1226/12-2/IG).

Zastosowanie zwolnienia

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione z podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:

  • prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  • świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  • finansowane w całości ze środków publicznych
    - oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Podobne zwolnienia dotyczy usług świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.

Nie opodatkowane są też usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Warunek jednak jest taki, aby usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane były w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Uwaga! Zwolnione z VAT są usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W takich sytuacjach firma, która jest podatnikiem VAT powinna wystawić fakturę, na której uwidoczni nie stawkę podatku, ale zwolnienie. Odbiorca nie będzie miał więc możliwości odliczenia podatku. W przypadku natomiast niespełnienia warunków do zwolnienia podmiot organizujący szkolenia powinien zastosować opodatkowanie. Szkoleniowe wykonywana na rzecz innych podmiotów będą podlegały 23% stawce i uprawniały nabywcę usługi do odliczenia VAT.

Tak będzie, gdy usługi szkoleniowe nie są zwolnione z VAT, gdyż nie są finansowane ani w całości (czego wymaga art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy), ani co najmniej w 70 % (zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia) ze środków publicznych, lecz w całości ze środków prywatnych podmiotu organizującego naukę (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 października 2012 r. nr IPPP1/443-989/12-2/Igo).

Nieprawidłowa stawka podatkowa

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jeżeli faktura zostanie wystawiona z wykazanym podatkiem, gdy dana czynność nie podlega podatkowi lub jest z niego zwolniona, to nie stanowi ona podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Oznacza to konieczność skorygowania takich faktur przez wystawcę. Jeśli jednak tak się nie stanie, a organ podatkowy wykryje, że podatnik odliczył VAT z takiej faktury, uzna, że nastąpiło zawyżenie odliczenia. Zastosowanie więc do szkolenia stawki 23%, gdy w istocie usługa powinna być zwolniona z opodatkowania, spowoduje negatywne konsekwencje dla odbiorcy faktury, który rozliczy ją w swoich dokumentach podatkowych.

Jedynie, gdy wystawca faktury dysponuje interpretacją indywidualną, z której wynika, że jego usługi nie mogą być zwolnione z VAT, to nabywca powinien mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Bogdan Świąder


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31449 )
Array ( [docId] => 31449 )