Firmy mają kłopoty z odwróconym VAT-em na towary wrażliwe

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 09-02-2014 r.

Przedsiębiorcy handlujący towarami wrażliwymi (np. stalą)  mają problem z prawidłowym rozliczaniem sprzedaży. Wszystko przez kłopoty z właściwym zaklasyfikowaniem sprzedawanych wyrobów. Wynikają one przed wszystkim z tego, że stosowanie – bądź nie – mechanizmu odwróconego poboru w dużej mierze zależy od właściwego zaklasyfikowania towaru według PKWiU.  

Problemy z rozliczaniem VAT mają firmy przetwarzające stal kupioną w hucie np. na pręty. W odniesieniu do tych towarów PKWiU nie jest precyzyjna. Przy niektórych towarach nie wiadomo, czy mechanizm reverse charge ma zastosowanie czy nie.

Jeszcze większy kłopot z nowymi przepisami mają przedsiębiorcy z branży budowlanej. To oni, bowiem kupują towary stalowe od podmiotów przetwarzających stal z doliczonym 23% podatkiem, który najczęściej odliczają. Jeśli okaże się, że ich kontrahent powinien był sprzedać im towar bez VAT (a transakcja powinna była zostać rozliczona w ramach mechanizmu odwróconego poboru), to przedsiębiorca budowlany bezprawnie odliczył VAT i będzie musiał go zwrócić.

W przypadku towarów, co do których istnieje ryzyko błędnej kwalifikacji, bezpiecznym i neutralnym finansowo dla sprzedawców rozwiązaniem jest opodatkowanie VAT należnym takich towarów. Przeniesie to automatycznie ryzyko na nabywcę. Jednak odliczenie VAT przez kupującego w takim przypadku może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe (na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT).

Z kolei, mimo wcześniejszego opodatkowania tej transakcji zastosowanie mechanizmu reverse charge spowoduje poniesienie przez nabywcę kosztu VAT wykazanego na fakturze zakupowej. Aby kontynuować dobrą współpracę biznesową, warto jak najszybciej – w momencie pojawienia się spornych transakcji – jednoznacznie wyjaśnić z kontrahentem zasadność stosowania odwróconego VAT-u w danym przypadku.

Jeśli sprzedawca wystawia fakturę wykazując VAT, a nabywca ma wątpliwości odnośnie ewentualnego obowiązku po swojej stronie – powinien wystąpić do urzędu statystycznego z wnioskiem o wydanie opinii. W tym czasie – w praktyce do 4 miesięcy – może opóźnić odliczenie podatku naliczonego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33787 )
Array ( [docId] => 33787 )