Kolejne ważne zmiany w ustawie o VAT już od stycznia 2015 r.

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 03-07-2014 r.

Od 1 stycznia 2015 roku wejdą o w życie kolejne ważne zmiany w VAT. Dotyczą one m.in.: proporcjonalnego odliczania VAT, stosowania zwolnień dla usług finansowych i ubezpieczeniowych oraz rozszerzenia katalogu produktów objętych mechanizmem odwróconego poboru i odpowiedzialnością solidarną.

Ministerstwo finansów przedstawiło projekt założeń do projektu zmian w ustawie o VAT. Resort chce dostosować ustawę do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i jednocześnie uwzględnić niektóre tezy zawarte w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), co do zgodności krajowych przepisów z prawem UE.

 

Niezbędne są m.in. zmiany doprecyzowujące przepisy w zakresie tzw. ulgi na złe długi, która umożliwia wierzycielowi obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w sytuacji, gdy dłużnik w określonym terminie nie zapłaci za zakupione towary i usługi.

Projektowana regulacja przewiduje również rozszerzenie i doprecyzowanie przepisów w zakresie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów (reverse charge mechanism). Ma to na celu zwiększenie skuteczności i uszczelnienia tego instrumentu. Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na przesunięciu ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczenia podatku, a jego celem jest przeciwdziałanie nadużyciom i wyłudzaniu VAT.

Projekt zakłada również możliwość ograniczenia obowiązku stosowania procedury odwrotnego obciążenia w odniesieniu do sprzedaży dla podatników VAT czynnych mniejszej (dziennie) niż 20.000 zł. Ma to w założeniu zmniejszyć obowiązki administracyjne takich nabywców.

Źródło:

Projekt założeń z 25 czerwca 2014 r. do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35252 )
Array ( [docId] => 35252 )