Koniec zwrotu VAT na materiały budowlane

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 20-11-2012 r.

Budujesz? Remontujesz? Zostało już niewiele czasu by skorzystać ze zwrotu VAT na zakup materiałów budowlanych. Resort budownictwa przewiduje, że ulga polegająca na zwrocie różnicy VAT materiałów budowlanych będzie obowiązywać tylko do końca 2013 r.

Zwrot VAT na materiały budowlane a ściślej mówiąc zwrot różnicy VAT można uzyskać nawet wtedy gdy budowę lub remont zakończono kilka lat temu. Jeśli po 30 kwietnia 2004 r. poniesiono wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka VAT z 7% na 22% lub wyższą (23%, 24%, 25%), można odzyskać część wydatków poniesionych na ten cel. Zwrot VAT może wynieść nawet 18%.

Wykaz materiałów na które wzrosła stawka VAT wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, a tym samym przysługuje na nie zwrot różnicy VAT został zamieszczony w obwieszczeniu ministra infrastruktury.

Dla udokumentowania wydatków niezbędne są jednak faktury VAT na zakup materiałów budowlanych. To jednak nie wszystkie warunki by odzyskać różnicę VAT.

Zwrot VAT jest limitowany

Limity dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku od momentu obowiązywania przepisów ustawy, tj. od 1 stycznia 2006 r.

Jeśli pierwszy wniosek został złożony np. 10 października 2007 r., to pięcioletni okres trwa do 30 września 2012 r.

Osoby, które przed końcem 2013 r. roku upomną się o VAT, a także Ci, którzy już go odzyskują, będą mogli wyczerpać przysługujące im limity w kolejnych 5 latach.

 

Zwrot VAT tylko na wniosek

Zwrot VAT na materiały budowlane dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony druku VZM-1 w urzędzie skarbowym. Do wniosku należy dołączyć kopie:

  • pozwolenia na budowę,
  • faktur dokumentujących poniesione wydatki,
  • dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego.

Likwidację zwrotu VAT osłodzi program MdM

Mieszkanie dla młodych (MdM) będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli. Każda rodzina będzie otrzymywała 10% jednorazowej dopłaty do kredytu. Dopłatą zostanie objęte 50 m2 mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m2.

Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. Minister podkreślił, że program MdM zawiera „komponent prorodzinny” i tym różni się od wygaszanego programu „Rodzina na swoim”.

Podstawa prawna:

ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz U z 2005 r. nr 177, poz. 1468 ze zm.).


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31281 )
Array ( [docId] => 31281 )