Menedżer na kontrakcie może być podatnikiem VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 25-10-2013 r.

Aby usługi wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego nie stanowiły działalności gospodarczej na gruncie VAT, muszą być spełnione łącznie wszystkie przesłanki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Jeśli menedżer odpowiada za swoje działania wobec osób trzecich, to jego usługi podlegają opodatkowaniu VAT.

Menedżer był zatrudniony w spółce na podstawie kontraktu. Zgodnie z nim miał wykonywać obowiązki z należytą starannością. Ponosił też odpowiedzialność wobec osób trzecich za swoje działania. Był również zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz posiadał ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej deliktowej i kontraktowej. Spytał ministra finansów, czy wypłacane mu wynagrodzenie powinno być powiększone o VAT. Jego zdaniem tak, gdyż nie spełnia on wszystkich przesłanek z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT pozwalających stwierdzić, że nie prowadzi on działalności gospodarczej.

Fiskus uznał, że to spółka ponosi odpowiedzialność za działania menedżera wobec osób trzecich. Dlatego tez jego wynagrodzenie nie jest opodatkowane. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który w wyroku z 24 września 2013 r. (I SA/Gd 792/13) uchylił skarżoną interpretację.

 

Zdaniem sądu w przedstawionym przez menedżera stanie faktycznym powinien on być podatnikiem VAT. Brak jest, bowiem podstaw do przyjęcia, że zachodzą wszystkie trzy przesłanki, określone w przepisie art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT, których dopiero łączne spełnienie skutkuje nie uznaniem wykonywanych czynności za samodzielną działalność gospodarczą.

Nie można zdaniem WSA uznać, że rozpatrywana działalność jest czynnością niesamodzielną, podjętą bez ryzyka gospodarczego, które jest niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej. A zatem skoro menedżer odpowiada wobec osób trzecich, to nie została spełniona trzecia, najistotniejsza przesłanka wynikającą z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. art. 15 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31494 )
Array ( [docId] => 31494 )