MF wyjaśniło wątpliwości dotyczące odliczania VAT od samochodów

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 07-11-2014 r.

Przedsiębiorca, który prowadzi komis samochodowy nie ma obowiązku składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla aut, które przeznaczone są do odprzedaży. Takie wyjaśnienie znalazło się na stronie Ministerstwa Finansów wśród najczęstszych pytań i wątpliwości dotyczących odliczania VAT.

Obecnie od samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony przedsiębiorcy przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.

 

W przypadku samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej można odliczyć pełny VAT. Aby było to możliwe trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Konieczne jest złożenie do urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach na druku VAT-26. W informacji tej należy wskazać datę poniesienia  pierwszego wydatku.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów  „pierwszy wydatek” to taki, o którym mowa w katalogu zawartym w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, czyli wydatek  związany z  czynnością  opodatkowaną VAT. Opłata za rejestrację pojazdu nie jest wydatkiem w rozumieniu  ustawy o VAT.

Obowiązek złożenia VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu samochodów nie dotyczy pojazdów odprzedawanych przez podatników prowadzących komisy samochodowe. W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 86a ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu został wyłączony w stosunku do pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży przez podatników, których przedmiotem działalności jest odprzedaż tych pojazdów. Nie ma przy tym znaczenia, że ewentualny nabywca odbędzie jazdę próbną samochodem, który chce kupić.

Pracodawca powinien  zadbać o to, aby pojazdy nie były wykorzystywane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika,  np. nie mogą być wykorzystywane przez pracowników na dojazdy do firmy.

Źródło:

mf.gov.pl

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35986 )
Array ( [docId] => 35986 )