Na odliczenie VAT od paliwa podatnicy poczekają do 2015 roku 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-01-2014 r.

Do połowy czerwca 2015 r. podatnicy nie będą mieli prawa do odliczenia VAT od paliwa do samochodów firmowych. Takie ograniczenia zawiera art. 11 projektu ustawy z 9 stycznia 2014 r. nowelizującej ustawę o VAT. Po 30 czerwca 2015 r. podatnicy będą mogli odliczać VAT od ceny paliwa na zasadach ogólnych, czyli w pełnej wysokości, po spełnieniu ustawowych kryteriów.    

Z uwagi na skutki budżetowe wynikające z wprowadzenia możliwości odliczania 50% kwoty podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych do napędu pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych” (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych), ustawodawca zapowiedział pozostawienie do 30 czerwca 2015 roku zakazu odliczenia podatku dla nabywanych paliw do pojazdów objętych zasadą stand still (art. 11 projektu ustawy nowelizującej).

Zakaz ten ma dotyczyć samochodów osobowych oraz innych pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5 tony, w których liczba miejsc siedzących (razem z kierowcą) wynosi:

  • 1 – jeśli dopuszczalna ładowność nie przekracza 425 kg,

  • 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

  • 3 lub więcej – gdy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Pojazdy, które nie mają w stosownych dokumentach określonej dopuszczalnej ładowności, uznaje się z auta osobowe. Przepis ten nie będzie miał zastosowania jedynie w przypadku, gdy podatnik będzie wykorzystywał auto wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Wydatki na paliwa dotyczące pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej będą odliczane na zasadach ogólnych. Oznacza to, że będzie w stosunku do nich przysługiwało pełne prawo do odliczenia, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

Rafał Kuciński


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33570 )
Array ( [docId] => 33570 )