Nie można karać przedsiębiorcy, który prawidłowo rozlicza VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-01-2014 r.

Podatnicy, którzy stosują wystarczające opisy towarów na paragonach fiskalnych nie powinny bać się kontroli skarbowych, nawet w sytuacjach, gdy nie każdy towar jest opisany z wykorzystaniem dużej ilości danych. Brak jednoznacznych nazw towarów i usług na paragonach kas rejestrujących nie jest równoznaczny z możliwością postawienia podatnikowi zarzutu nieprawidłowego rozliczenia VAT.

Niektórzy podatnicy, którzy otrzymali informację o zbliżającej się kontroli skarbowej, obawiają się, czy po ubiegłorocznych zmianach dotyczących wymogów jakie powinny spełniać paragony fiskalne, kontrolerzy nie zakwestionują prawidłowości rozliczania podatku VAT. Wątpliwości wciąż budzi wymóg dokładnego określania na paragonach nazw towarów i usług.

 

Rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących zawiera regulacje wskazujące, jakie elementy powinny zawierać dokumenty fiskalne, tj. paragon fiskalny i raport fiskalny dobowy. W porównaniu z rozporządzeniem z 2008 r. konstrukcja paragonu fiskalnego oraz paragonu fiskalnego (taxi) została poszerzona o następujące elementy:

  • oznaczenie „PARAGON FISKALNY”;
  • wartość rabatów i narzutów, jeżeli występują;
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP nabywcy) – na żądanie nabywcy.

Paragon fiskalny powinien przede wszystkim zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z nazwami towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Natomiast dobór oznaczanie towaru lub usługi, w taki sposób, aby można było je jednoznacznie zidentyfikować, zależy od samego podatnika.

Jednoznaczne identyfikowanie towarów i usług pozostaje w ścisłym związku z asortymentem oferowanym przez podatnika. Np. w przypadku podatnika, który prowadzi sklep z farbami, ogólnikowa nazwa towaru „pędzel” dopuszczalna jest wtedy, kiedy każdy pędzel sprzedawany jest za taką samą cenę. Natomiast jeżeli podatnik oferuje wiele rodzajów pędzli, które mają inne ceny, oznaczenia powinny być bardziej szczegółowe – pozwalające na konkretną identyfikację sprzedawanego towaru.

Jeżeli podatnik prowadzący stoisko owocowo – warzywne dokonuje sprzedaży 5 odmian jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, może zaprogramować w kasie nazwę np. „jabłka”. Jeżeli jednak sprzedaje np. pomidory i pomidory na gałązce, przy czym oba towary mają różną cenę za kilogram, powinien oddzielnie je identyfikować.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33575 )
Array ( [docId] => 33575 )