Obiady dla uczniów wydawane na stołówce szkolnej bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-08-2013 r.

Sprzedaż obiadów dla uczniów i nauczycieli jest zwolniona z VAT. Z kolei obiad dla pracowników niepedagogicznych trzeba opodatkować stosując stawkę 8%. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 lipca 2013 r. (IPTPP2/443-411/13-4/AW).

O interpretację podatkową do ministra finansów zwróciła się szkoła, która prowadzi stołówkę, w której zatrudnia pracowników (na podstawie umowy o pracę). Podatnik sprzedaje obiady dla uczniów. Szkoła chciała wiedzieć, czy taka czynność (oraz planowana sprzedaż nauczycielom i innym pracownikom tzw. niepedagogicznym) podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem szkoły do wszystkich tych czynności można zastosować zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 i 26 ustawy o VAT.

 

Z takim stanowiskiem nie zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Wyjaśnił, że powołany przepis zwalnia od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:

  • W formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty.
  • Przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Z kolei (na podstawie art. 43 ust. 17 ustawy) zwolnienia z VAT nie stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej zwolnionej lub
  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników nie korzystających z takiego zwolnienia.

Jak wyjaśnił organ podatkowy, na podstawie § 13 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, z VAT zwolnione są usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą (wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT).

W wydanej interpretacji organ podatkowy powołał się także na art. 67a ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Przepis ten przewiduje, że w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych (w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów), szkoła może zorganizować stołówkę i sprzedawać obiady dla uczniów. Celem jej prowadzenia nie jest świadczenie usług gastronomicznych, jako takich. Pełni ona wyłącznie funkcje socjalno-bytowe, polegające na zapewnieniu żywienia uczniom szkoły.

Możliwość prowadzenia i korzystania ze stołówki szkolnej przez uczniów szkoły jest przykładem realizacji przez jednostki objęte systemem oświaty zadań, do jakich zostały powołane. Świadczenie opieki polegać może także na zapewnieniu dzieciom i młodzieży wyżywienia. Zatem sprzedaż posiłków uczniom szkoły jest zwolniona przedmiotowo na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT. Z kolei sprzedaż posiłków pracownikom pedagogicznych szkoły (nauczycielom) jest ściśle związana z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, polegającymi na ich żywieniu. Mają one, bowiem charakter pomocniczy i są niezbędne w stosunku do prowadzonej działalności opiekuńczej szkoły w tym zakresie, która stanowi świadczenie główne. Zwolnienie z VAT przysługuje w tym wypadku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 26 w związku z § 13 ust. 8 i 9 rozporządzenia.

Natomiast sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej pracownikom niepedagogicznym nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Taką usługę trzeba opodatkować według 8% stawki VAT – pod warunkiem zakwalifikowania tej sprzedaży do usług związanych z wyżywieniem (grupowanie PKWiU 56). Sprzedaż dla tej grupy podmiotów nie jest usługą ściśle związaną z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą. Nie ma ona charakteru pomocniczego i nie jest niezbędna do prowadzonej działalności opiekuńczej szkoły. Dlatego też czynności te nie mogą korzystać ze zwolnienia, na podstawie § 13 ust. 1 pkt 26 w związku z § 13 ust. 8 i 9 rozporządzenia.

Podstawa prawna:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej zwolnionej lub
  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników nie korzystających z takiego zwolnienia.

Sylwia Maliszewska, specjalista podatkowy




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31456 )
Array ( [docId] => 31456 )