Od 1 stycznia 2014 r. zmiany w ustawie o VAT 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 14-12-2013 r.

Nowelizacja ustawy o VAT, która zacznie obowiązywać od 2014 roku zmienia dotychczasowe zasady powstawania obowiązku podatkowego oraz terminy rozliczania podatku. Zostanie zlikwidowane też prawo do zwolnienia z VAT sprzedaży używanych składników majątku firmy.  

Obecnie moment powstania obowiązku podatkowego rozpoczyna się w czasie wystawienia faktury, ale nie później niż w siódmym dniu od wydania towaru albo wykonania usługi. Od 2014 roku faktura nie będzie miała takiego znaczenia, a decydującą rolę będzie miał dzień wykonania usługi lub dostarczenia towaru.

 

Wykazanie VAT od wykonanych transakcji

Podatnicy będą musieli wykazywać VAT od wykonanych transakcji wcześniej niż obecnie. Może dochodzić do sytuacji, gdy przedsiębiorcy będą musieli płacić podatek na długo przed tym, zanim otrzymają płatność od kontrahenta. Płynność finansowa wielu firm zostanie zachwiana, a to oznacza trudności w prowadzeniu biznesu. Takie konsekwencje zmiany rozliczania VAT powodują, że już teraz należy zadbać o dodatkowe źródła finansowania bieżącej działalności. Brak dopływu gotówki może wpłynąć ujemnie na finanse nawet stabilnych do tej pory podmiotów.

Opóźnienie wystawienia faktury nie wpłynie na termin rozliczenia podatku

Od 1 stycznia 2014 roku opóźnienie wystawienia faktury nie będzie wpływać na przesunięcie terminu rozliczenia podatku. Nie będzie miało znaczenia, bo obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Pewne wyjątki, gdy obowiązek podatkowy uzależniony będzie nadal od wystawienia faktury pozostaną przy usługach budowlanych, budowlano-montażowych, telekomunikacyjnych, drukowaniu i dostawie książek, dostawie energii cieplnej i elektrycznej, najmie, dzierżawie oraz leasingu.

Zmiana definicji podstawy opodatkowania

W przyszłym roku zmieni się również definicja podstawy opodatkowania. Będzie nią wszystko, co stanowi zapłatę, którą dostawca towaru/usługi otrzymał, albo ma od nabywcy dopiero otrzymać, m.in. otrzymane subwencje, dopłaty oraz inne dopłaty bezpośrednio wpływające na cenę. Podstawa obejmie koszty dodatkowe (m.in. prowizje, koszty transportu i ubezpieczenia). Pod uwagę nie będą brane udzielone nabywcy upusty czy obniżki cen uwzględnione w momencie sprzedaży.

Bogdan Świąder, specjalista ds. podatków


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33549 )
Array ( [docId] => 33549 )