Odbiór towaru kupionego w Internecie wyznacza obowiązek podatkowy

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 27-09-2013 r.

Deficyt budżetowy wymusza na urzędnikach skarbowych jeszcze aktywniejsze poszukiwanie zaległości podatkowych. Im bliżej końca roku – tym jeszcze wnikliwiej kontrolujący będą przyglądać się sprzedaży w Internecie. 

Przy sprzedaży przez Internet często się zdarza, że klienci mają możliwość osobistego odbioru towaru i uiszczenia należności gotówką bezpośrednio u sprzedawcy. Często też sprzedawca sam dostarcza towary np. nabywcom z pobliskich miejscowości. Jeśli, więc dostawa towaru jest realizowana w inny sposób, niż w systemie wysyłkowym (tj. poprzez bezpośredni odbiór towaru przez nabywcę lub przez jego dostawę pod wskazany adres) – wtedy obowiązek podatkowy od tych zdarzeń powstanie na zasadach ogólnych.

W przypadku sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, powstanie on w momencie wydania towaru – o ile dostawa nie będzie udokumentowana fakturą VAT.
Przykład: Sprzedaż dla osoby fizycznej

Pan Kowalski zamówił 15 września za pośrednictwem Internetu lodówkę. Ponieważ mieszka blisko magazynu sprzedawcy, odebrał ją osobiście i zapłacił gotówką w kasie (18 września). Obowiązek podatkowy powstał, zatem w tym przypadku w dniu odbioru towaru.


W przypadku natomiast sprzedaży dla podmiotów gospodarczych (w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), która powinna być potwierdzona fakturą VAT – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia. Jeśli to nie nastąpi, to wtedy wyznaczy go 7 dzień od wydania towaru.

Przykład: Dostawa dla przedsiębiorcy

Firma Alfa złożyła 18 września zamówienie na towar, poprzez stronę Internetową podatnika. Towar wraz z fakturą (wystawioną w dniu dostawy) został dostarczony 25 września. Zapłata należności nastąpiła w terminie 14 dni, przelewem na rachunek bankowy. Obowiązek podatkowy powstał w tym przypadku w dniu wystawienia faktury – tj. 25 września.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31478 )
Array ( [docId] => 31478 )