Organizacje pożytku publicznego mają prawo do zwolnienia z VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Tomasz Krywan
Data: 26-04-2015 r.

Fundacje i stowarzyszenia, które zajmują się organizacją usług kulturalnych, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Muszą być jednak spełnione pewne warunki zgodne z postanowieniami ustawy.  

Najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów dotyczy rozumienia art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu od podatku zwolnione są usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

 

Organizacja musi też spełnić warunek (przewidziany w art.43 ust. 18 ustawy o VAT), aby podmioty te nie osiągały w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia były przeznaczone w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Przepisy te przewidują stosowanie zwolnienia również dla innego (niż podmiot prawa publicznego) podmiotu uznanego na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym. Organy podatkowe uważały, że organizacje pożytku publicznego nie mają prawa do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT.

Minister finansów wyjaśnił, że z ustawy wynika, iż formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki, oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Jednocześnie minister stwierdził, że trzeba też odwołać się do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na podstawie tej ustawy działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona w sferze zadań publicznych określonych w ustawie, co w szczególności obejmuje zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Taką działalność mogą wykonywać też fundacje i stowarzyszenia, które  jako instytucje o charakterze kulturalnym, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, mają prawo do zwolnienia z VAT.Interpretacja ogólna ministra finansów z 17 kwietnia 2015 r., nr PT1.9101.6.2015.KCO.PT1.1309

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37094 )
Array ( [docId] => 37094 )