Pełne odliczenie VAT od samochodu wielozadaniowego

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 10-11-2014 r.

Jeżeli z odpowiednich dokumentów wynika, że konstrukcja samochodu wyklucza użycie go do celów prywatnych, to od wydatków związanych z eksploatacją takiego auta przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości. Podatnik nie ma obowiązku prowadzenia wówczas ewidencji przebiegu pojazdu ani składania VAT-26.

Podatnik używający samochodów wyłącznie do celów firmowych, aby móc skorzystać z pełnego odliczenia VAT, zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Konieczne jest też złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego informacji – VAT-26. Jest na to 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z takim pojazdem.

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wykorzystywania auta, który jest ustawowo uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Takim pojazdem może być np. samochód dostawczy do przewozu ładunków, z jednym rzędem siedzeń oddzielonych trwałą przegrodą od przestrzeni ładunkowej, posiadający homologację VAT-1 (wielozadaniowy).

W takiej sytuacji podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych określonych jako wielozadaniowe lub van.

W tej grupie pojazdów, uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, wprowadzania regulaminów, zasad używania tych pojazdów.

Elementem decydującym  o pełnym prawie do odliczenia jest rodzaj pojazdu określony w art. 86a ust. 4 ustawy. Są to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.

Jeżeli zatem podatnik posiada dokumenty, z których wynika, że konstrukcja samochodu wyklucza użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne, ma prawo do odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z tym samochodem.

Wspomniane dokumenty to: badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzone zaświadczeniem oraz dowód rejestracyjny pojazdu zawierający odpowiednią adnotację o spełnieniu niezbędnych wymagań.

Podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu takiego pojazdu. Nie ma więc obowiązku składania deklaracji VAT-26.

Źródło:

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP2/443-736/14/AK.

Sylwia Maliszewska, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36107 )
Array ( [docId] => 36107 )