Podatnicy mają większą swobodę w wystawianiu faktur

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 13-02-2014 r.

Fakturą jest dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej, zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Ustawa daje możliwość wystawiania faktur z pominięciem niektórych danych, które wcześniej były obowiązkowe.  

Od początku roku za fakturę uznaje się dokument posiadający wszystkie dane określone w art. 106e ustawy o VAT. Przede wszystkim dokument musi posiadać m.in.: datę wystawienia, numer kolejny, imiona i nazwiska lub nazwy wraz z adresami nabywcy i podatnika, numer identyfikacyjny nabywcy (podmiotu rozliczającego VAT) i podatnika, nazwę towaru (usługi), cenę, stawkę VAT.

 

W określonych sytuacjach możliwa jest pewna dowolność, np. pominięcie niektórych danych na fakturze. Faktura uproszczona może zostać wystawiona, jeżeli kwota tej faktury nie przekracza 450 zł lub 100 euro. Taka faktura może nie zawierać imion i nazwiska nabywcy lub nazwy nabywcy oraz adresu i innych danych.

Każdy dokument, który zawiera dane wymagane na mocy ustawy lub innych przepisów wydanych na jej podstawie ‒ jest fakturą. Może być za nią uznany nie tylko ten dokument, który zatytułowany będzie jako faktura.

Z kolei dokument, który nie ma wszystkich wymaganych danych nie jest fakturą. Przez fakturę rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej, zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. W konsekwencji, jeżeli dokument nie jest fakturą, to nie może być korygowany zgodnie z przepisami ustawy o VAT.


Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33790 )
Array ( [docId] => 33790 )