Podatnik może podać na fakturze nazwę skróconą firmy

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 14-06-2013 r.

Jeśli nazwa skrócona podatnika została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów VAT i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się nią na fakturze jest prawidłowe. Taka faktura jest poprawna niezależnie od tego, czy nazwa skrócona została wskazana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Obecnie prawidłowa faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Natomiast przed zmianą przepisów tj. do końca 2012 roku musiała ona miała zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Oznacza to, że obecny przepis (§ 5 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur) nie wymaga, aby faktura zawierała nazwy skrócone. Nie oznacza to jednak, że podawanie takich nazw na fakturze jest błędne.

Podatnik niebędący osobą fizyczną podaje w zgłoszeniu identyfikacyjnym (rejestracyjnym) zarówno nazwę pełną jak i skróconą. Informacje te są, więc znane organowi podatkowemu. W konsekwencji podanie nazwy skróconej na fakturze nie jest błędem i niema potrzeby korygowania takich faktur. Prawidłowym rozwiązaniem jest także podanie jednocześnie nazwy pełnej i skróconej. Z kolei podatnik będący osobą fizyczną w zgłoszeniu rejestracyjnym (identyfikacyjnym) podaje imię i nazwisko i dane te powinny znaleźć się na wystawianych przez nich fakturach. Oprócz tego mogą również podać nazwę lub nazwę skróconą firmy.

Na fakturze powinien być również podawany (zasadniczo) adres siedziby działalności gospodarczej podatnika. Przepisy nie precyzują jednak, jaki adres w powinna podawać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Czy ma to być miejsca zamieszkania, czy może czy głównego miejsca prowadzenia działalności (jeść znajduje się ona gdzie indziej niż miejsce zamieszkania)?

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że w tym przypadku faktura powinna zawierać adres zgodny z podanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

W przypadku osób fizycznych powinien to być, więc zasadniczo adres zamieszkania lub odpowiednio główne miejsce prowadzenia działalności). Niema też przeszkód, aby w fakturze podawać inne miejsca prowadzenia działalności np. te, w których dokonywana jest dana sprzedaż pod warunkiem, że nie zakłóci to czytelności faktury.

Rafał Kuciński, prawnik specjalista z zakresu VAT


Zobacz także:


Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31398 )
Array ( [docId] => 31398 )