Podatnik nie poprawi wniosku o zwrot VAT z niektórych krajów UE

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 06-04-2014 r.

Przedsiębiorcy nabywający towary i usługi na terytorium innych krajów UE mogą ubiegać się o zwrot VAT naliczonego przy tych zakupach. Wniosek można złożyć tylko przez internet. Trzeba jednak uważać przy jego wypełnianiu, gdyż niektóre kraje nie zezwalają na jego korektę.

Polscy podatnicy mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego VAT przy zakupie większości towarów i usług w innym kraju UE. Chodzi o takie wydatki, jak zakup paliwa, opłaty autostradowe czy noclegi. Podatnik nie odzyska natomiast podatku naliczonego przy sprzedaży artykułów spożywczych, napojów, papierosów czy alkoholu.

 

Do wniosku o zwrot trzeba dołączyć skany dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. Aby zwrot był możliwy, zakupy w innym kraju UE muszą być potwierdzone prawidłowo wystawionymi fakturami, rachunkami lub paragonami.

Należy pamiętać, że przedsiębiorca otrzyma zwrot podatku tylko wtedy, gdyby prowadząc działalność w danym kraju UE (do którego podróżuje), miał prawo do odliczenia VAT w związku z analogicznym zakupem. Oznacza to, że występując o zwrot VAT, należy analizować wydatki pod kątem prawa danego kraju. Może się bowiem okazać, że można odzyskać VAT od zakupu, od którego w Polsce podatek nie mógłby być odliczony (np. paliwa do samochodu).

Wniosek o zwrot VAT (formularz VAT-REF) można złożyć wyłącznie przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje. Cała komunikacja z urzędami skarbowymi przebiega wyłącznie drogą elektroniczną.

Jeżeli zwrot ma dotyczyć okresu krótszego niż rok, to minimalna kwota zwrotu wynosi 400 euro. Jeśli zaś mowa o całym roku podatkowym, wówczas minimalna kwota wynosi tylko 50 euro. Jeśli wnioskowana kwota zwrotu VAT nie przekracza tych kwot, wniosek zostanie odrzucony.

Podatnik, który złożył wniosek o zwrot VAT zapłacony w innym państwie członkowskim UE, ma możliwość jego poprawienia. Następuje to przez skorygowanie wniosku za ten sam okres. Korekta nie może różnić się w stosunku do wniosku korygowanego w zakresie NIP-u wnioskodawcy, państwa zwrotu i jego okresu oraz nie może zawierać dodatkowych pozycji w zakresie informacji dotyczących importowanych lub nabytych towarów lub usług. Jeśli korekta nie zawiera żadnych pozycji w zakresie informacji dotyczących importowanych lub nabytych towarów lub usług, jest wówczas uważana za żądanie anulowania złożonego uprzednio wniosku. Korekty wniosków VAT-REF nie są akceptowane przez Francję, Włochy i Luksemburg. Jedynym rozwiązaniem w przypadku tych państw jest złożenie nowego wniosku zawierającego poprawne dane.

Rafał Kuciński

Tagi: zwrot vat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34606 )
Array ( [docId] => 34606 )