Przywóz do Polski towarów zaimportowanych w UE to WNT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 13-09-2013 r.

W przypadku zaimportowania towarów w innym kraju UE, a następnie ich przemieszczenia do kraju, u podatnika wystąpi WNT. W tym przypadku przeliczenie podstawy opodatkowania następuje po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz (należących do niego) z jednego kraju UE do drugiego. Warunkiem jest, aby towary te były przez tego podatnika (na terytorium tego innego państwa członkowskiego) w ramach jego firmy wytworzone, wydobyte lub nabyte. Dotyczy to także towarów nabytych w drodze WNT i importu. Towary te muszą także służyć działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy.

Jeśli towary podatnika zostały wcześniej zostały zaimportowane przez firmę na terytorium innego kraju UE np. za pośrednictwem agenta celnego, to ich przywóz do kraju jest spełnia warunki do uznania tej czynności za WNT.

Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenie na złote następuje według kursu średniego danej waluty obcej, ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Z treści tego przepisu istotnym dla wskazania właściwego kursu koniecznego do przeliczenia podstawy opodatkowania na złote, jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w WNT powstaje on z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej ale nie później jednak, niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa tego towaru.

Ustawa o VAT nie określa, kim jest podatnik podatku od wartości dodanej. Wskazuje tylko definicję tego podatku. Jest nim podatek od wartości dodanej, nakładany na terytorium państwa członkowskiego (z wyjątkiem polskiego VAT). Ponieważ podatek od wartości dodanej dotyczy jedynie państw członkowskich UE, to przykładowo kontrahent z Chin od którego kupiono zaimportowany towar, nie jest być uważany za podatnika podatku od wartości dodanej. Dlatego też przy określaniu obowiązku podatkowego, nie będzie brana pod uwagę data wystawienia faktury przez kontrahenta chińskiego. Przy przemieszczeniu towarów z UE nie dochodzi również do dostawy towarów. Trudno jest, więc ustalić moment powstania obowiązku podatkowego. Jednakże w takiej sytuacji należy sięgnąć do przepisów dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Na jej podstawie obowiązek podatkowy przy WNT powstaje w 15. dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Należy za nie uznać przemieszczenie własnych towarów na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 63 dyrektywy zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług. Dlatego też przy przemieszczeniu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczono towary z kraju członkowskiego UE do Polski. Taki pogląd prezentują również organy podatkowe (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 marca 2010 r., IPPP3/443-16/10-2/KT).

Podstawa prawna:


Tagi: wnt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31468 )
Array ( [docId] => 31468 )