Rozliczenie korekty możliwe na podstawie zwrotki

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 24-03-2015 r.

Potwierdzenie odbioru przez kontrahenta faktury korygującej wystarczy do stwierdzenia, że zapoznał się z jej treścią. Nie ma konieczności by nabywca składał podpis na wysłanej do niego korekcie.

Obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym VAT dokonuje się pod warunkiem posiadania przez wystawcę potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę. Uzyskanie takiego potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Podobne obowiązki dotyczą sytuacji, gdy stwierdzono pomyłkę w kwocie podatku na fakturze i wystawiono fakturę korygującą. Wystarczającą podstawą, by przedsiębiorca dokonał obniżenia podstawy opodatkowania, jest posiadanie przez niego potwierdzenia otrzymania faktury korygującej. Nabywca nie musi podpisywać otrzymanego dokumentu sprzedaży. Zazwyczaj wystarczy więc tzw. zwrotka.

W niektórych przypadkach przedsiębiorca, który wysłał korektę, nie musi nawet udokumentować dotarcia jej do kontrahenta. Chodzi o następujące przypadki:

  • eksport towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawy towarów;
  • dostawa towarów i świadczenie usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
  • sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT;
  • gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia, mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej, i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.
Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36815 )
Array ( [docId] => 36815 )