Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 25 Apr 2024 23:46:50 +0200 Inwestycja z zakresu OZE współfinansowana ze środków europejskich - co z VAT? https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/inwestycja-z-zakresu-oze-wspolfinansowana-ze-srodkow-europejskich-co-z-vat.html cce4e51a8d08132e19ec690136cef35f Fri, 09 Jun 2023 13:21:21 +0200 Experto24.pl Czy gmina powinna zaliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług środki, które otrzymała z dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich? Sprawa dotyczy usługi montażu kolektorów słonecznych, która jest wykonywana przez gminę na rzecz jej mieszkańców. < Inwestycja z zakresu OZE współfinansowana ze środków europejskich - co z VAT?

Inwestycja z zakresu OZE współfinansowana ze środków europejskich - co z VAT?

Experto24.pl

Czy gmina powinna zaliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług środki, które otrzymała z dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich? Sprawa dotyczy usługi montażu kolektorów słonecznych, która jest wykonywana przez gminę na rzecz jej mieszkańców. 

Gmina realizowała inwestycję w zakresie odnawialnych źródeł energii. Inwestycja była realizowana ze środków pochodzących z dotacji europejskiej, a także w ułamkowej części - zaledwie 15% - z wkładu własnego zarówno Gminy jak i mieszkańców. Mieszkańcy zawarli z gminą umowę, z której wynika, że od ich wpłat uzależniona jest realizacja inwestycji. Po zakończeniu wszystkich prac sprzęt będzie własnością gminy do końca okresu trwałości projektu - później przejdzie na własność mieszkańców. 

Realizacja usługi wymaga posłużenia się podmiotami trzecimi przez gminę - umowy będą zawierały więc te podmioty i gmina. Co w takim przypadku powinno być przedmiotem opodatkowania? 

Zobacz także: Zwolnienie od VAT oprocentowania z tytułu rozłożenia na raty opłaty przekształceniowej oraz wykazanie transakcji na fakturze w dwóch pozycjach 

Gmina nie zgadzała się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej, twierdząc, że podstawą opodatkowania będzie kwota należna od mieszkańców z tytułu zawartej umowy, pomniejszona o podatek należny. Natomiast do podstawy opodatkowania chce zaliczyć jedynie takie dotacje, które zostały przeznaczone na dopłatę do ceny towarów lub usług, czyli takie, które mają bezpośredni wpływ na wysokość tej ceny. Natomiast pokrycie kosztów działalności, czyli dofinansowanie ogólne - nie podlega opodatkowaniu. Organ administracji skarbowej się z tym nie zgodził. 

Zobacz także: Prawo do odliczenia VAT od wydatków ponoszonych na rozbudowę infrastruktury wodnokanalizacyjnej 

Prawo do odliczenia w całości VAT z faktur dokumentujących wykonanie usługi przez spółkę wynagradzaną w formie rekompensaty https://serwisrb.pl/vat/prawo-do-odliczenia-w-calosci-vat-z-faktur-dokumentujacych-wykonanie-uslugi-przez-spolke-wynagradzana-w-formie-rekompensaty-3566.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_vat-288

W wyroku 7 sędziów z 5 czerwca 2023 r. NSA stwierdził, że “gmina, która realizując projekt z zakresu odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych), współfinansowany w znacznej części ze środków europejskich, w ramach którego montuje i podpina instalacje fotowoltaiczne na budynkach oraz na gruntach mieszkańców, którzy przejmą po upływie 5 lat własność zamontowanych instalacji, nie wykonuje z tego tytułu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji otrzymane na ten cel dofinansowanie ze środków europejskich (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) nie może być rozważane jako podstawa opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.”

Zobacz także:

Źródło:

Komunikat w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów dotyczącego unijnego dofinansowania realizacji projektów montażu kolektorów słonecznych na gruncie VAT opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego - portal nsa.gov.pl

Oprac. red.

jednostka samorządu terytorialnego, podatek od towarów i usług, podatek VAT, dofinansowanie, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii, gmina, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
SLIM VAT 3 z podpisem Prezydenta https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/slim-vat-3-z-podpisem-prezydenta.html 0aac08b7e6d997200747f1d847eacb73 Mon, 05 Jun 2023 20:02:24 +0200 Experto24.pl Zgodnie z zapowiedziami i deklaracjami Ministerstwa Finansów, pakiet SLIM VAT 3 ma przynieść mniejsze formalności dla przedsiębiorców, zapewnić poprawę ich płynności finansowej i zagwarantować łatwiejsze zasady fakturowania. Prezydent podpisał nową ustawę, sprawdźmy co konkretnie przyniosą te regulacje.  < SLIM VAT 3 z podpisem Prezydenta

SLIM VAT 3 z podpisem Prezydenta

Experto24.pl

Zgodnie z zapowiedziami i deklaracjami Ministerstwa Finansów, pakiet SLIM VAT 3 ma przynieść mniejsze formalności dla przedsiębiorców, zapewnić poprawę ich płynności finansowej i zagwarantować łatwiejsze zasady fakturowania. Prezydent podpisał nową ustawę, sprawdźmy co konkretnie przyniosą te regulacje.  

Pakiet SLIM VAT 3 to uproszczenia w zakresie raportowania rozliczeń związanych z fakturowaniem. Jest to także dostosowanie zasad wystawiania faktury do e-paragonu. Ułatwienia mają także dotyczyć ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących - podatnicy będą mogli podjąć decyzję, że nie drukują paragonów fiskalnych. Jest to związane z wprowadzeniem nowego systemu dystrybucji paragonów elektronicznych. 

Zobacz także: SLIM VAT 3 – praktyczne zestawienie zmian od 1 lipca 2023 r. 

Przyjazne rozliczenie VAT - brzmi trochę jak oksymoron. A właśnie takie rozliczanie VAT zapowiada resort finansów po zmianach przepisów. Deklaruje także, że zmniejszy się liczba korekt. Nowe przepisy będą zawierały konkretne zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Przedsiębiorcy będą także mogli w ogóle zrezygnować z wystawiania korekty, w przypadku gdy między proporcją wstępną a ostateczną jest różnica która nie przekracza 2 punktów procentowych. 

Zobacz także: Wykazanie w pliku JPK_VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu 

Ważne: Nowe przepisy likwidują konieczność uzgadniania proporcji do odliczenia podatku naliczonego z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. Wystarczy zawiadomienie naczelnika o tym, jaka proporcja została przyjęta. 

Zobacz także: Uwaga na nowe wzory formularzy VAT-14 i VAT-14/A 

Uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100% będzie możliwa, gdy proporcja przekroczyła 98%. Ta zmiana dotyczy podatników wykonujących czynności opodatkowane i zwolnione z VAT w ramach prowadzonej działalności. Nowe przepisy pozwalają odliczyć cały VAT przez podatnika, dla którego czynności opodatkowane stanowią znaczną część obrotu. 

Odliczanie podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie będzie już związane z koniecznością posiadania faktury. Natomiast korekty deklaracji będzie można składać bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego - poza systemem OSS i IOSS.

Zobacz także: Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r.: nowości w PIT i nie tylko 

Zdaniem resortu poprawa płynności finansowej będzie możliwa dzięki podwyższeniu limitu wartości sprzedaży małego podatnika - limit ten po wprowadzeniu zmian będzie wynosił do 2 mln euro. Zwiększy to liczbę podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz do stosowania rozliczeń kwartalnych w podatku od towarów i usług. 

Zmienią się także zasady dysponowania środkami na rachunku VAT. Podatnik będzie mógł je wykorzystać, aby opłacić:

  • podatek tonażowy
  • tzw. podatek cukrowy
  • podatek od sprzedaży detalicznej
  • podatek od wydobycia niektórych kopalin
  • tzw. podatek od produkcji okrętowej
  • opłatę od „małpek” 

Zobacz także: Odliczanie VAT na podstawie paragonów na kwoty przekraczające 450 zł 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

SLIM VAT, SLIM VAT 3, podatek od towarów i usług, podatek VAT, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zabezpieczenie dodatkowego podatku VAT https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/zabezpieczenie-dodatkowego-podatku-vat.html 19d49e562c18bd59f1c8afb8b945950f Tue, 30 May 2023 21:32:17 +0200 Experto24.pl Czy wykonanie zobowiązania w postaci zapłaty dodatkowego podatku o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT - będącego swoistą sankcją dla podatnika posługującego się niewłaściwymi fakturami - może być zabezpieczone na majątku tego podatnika? Zdaniem Rzecznika MŚP nie. Czy Naczelny Sąd Administracyjny podzielił jego argumenty?< Zabezpieczenie dodatkowego podatku VAT

Zabezpieczenie dodatkowego podatku VAT

Experto24.pl

Czy wykonanie zobowiązania w postaci zapłaty dodatkowego podatku o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT - będącego swoistą sankcją dla podatnika posługującego się niewłaściwymi fakturami - może być zabezpieczone na majątku tego podatnika? Zdaniem Rzecznika MŚP nie. Czy Naczelny Sąd Administracyjny podzielił jego argumenty?

Naczelny Sąd Administracyjny analizował, czy wykonanie dodatkowego zobowiązania podatkowego o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT, dotyczącego podatku z naliczonego z faktur wystawionych np. przez nieistniejący podmiot bądź za niewykonaną usługę, może być objęte zabezpieczeniem na majątku podatnika. W sprawie uczestniczył także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.  Spójrzmy jakich przepisów dotyczyła sprawa. 

Zobacz także: Kiedy możliwe jest odliczenie VAT na podstawie paragonu 

Ordynacja podatkowa pozwala dokonać zabezpieczenie wykonania zobowiązania podatkowego jeszcze przed terminem płatności. Mówi o tym art. 33 przywołanej ustawy. Zabezpieczenie na majątku podatnika, a także na majątku wspólnym w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, może być dokonane gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie wykonana. Jest to uzasadnione szczególnie w sytuacji, w której podatnik:
a) trwale nie uiszcza zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, które są wymagalne
b) zbywa majątek, co może utrudnić, a nawet udaremnić egzekucję.

Zobacz także: Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy szybciej uzyskają informacje podatkowe 

Spójrzmy jeszcze na art. 112c ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnik jest zobowiązany do opłaty dodatkowego zobowiązania podatkowego w części dotyczącej z podatku naliczonego wynikającego z faktur w wysokości 100%. Dotyczy to faktur:
a) wystawionych przez podmiot nieistniejący,
b) opiewających na kwotę niezgodną z rzeczywistością
c) stwierdzających czynności, które w ogóle nie zostały wykonane,
d) dotyczących czynności sprzecznych z ustawą lub mających na celu jej obejście (zgodnie z art. 58 kc.) oraz czynności pozornych (art. 83 kc). 

Zobacz także: Co się zmieni w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2024 r. 

Zdaniem Rzecznika MŚP dodatkowy podatek o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT nie jest zobowiązaniem podatkowym, a sankcją administracyjną. W związku z tym nie można zabezpieczać jego wykonania na podstawie art. 33 op. Jest to zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oceniającego charakter dodatkowego podatku. Nie ma ono zasadniczych cech podatku VAT. Dodatkowy podatek VAT określony w art. 112c ustawy o VAT nie powstaje ze względu na wykonanie określonej czynności podatnika - wręcz przeciwnie, jest konsekwencją błędu w deklaracji. Podatek dodatkowy jako sankcja administracyjna jest nakładany na podatnika, który zadeklarował kwotę zwrotu różnicy podatku od wartości dodanej lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej (por. wyrok TSUE z 15 stycznia 2009 r., sygn. C-502/07 oraz wyrok TSUE z 15 kwietnia 2021 r., sygn. C-935/19). 

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale składu siedmiu sędziów z 29 maja 2023 r., sygn. I FPS 1/23 uznał:
„Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego na podstawie art. 33 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w  art. 112c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.” 

Zobacz także: SLIM VAT 3 – praktyczne zestawienie zmian od 1 lipca 2023 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmspgov.pl

Oprac. red.

sankcja administracyjna, dodatkowy podatek VAT, zabezpieczenie, zobowiązanie podatkowe, ordynacja podatkowa, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Odliczenia VAT z faktury za najem mieszkania dla zleceniobiorcy https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/odliczenia-vat-z-faktury-za-najem-mieszkania-dla-zleceniobiorcy.html c7bece8ad8c9c0c1d98389dc6d11a26f Mon, 29 May 2023 21:49:05 +0200 Experto24.pl Spółka, która wynajmuje mieszkania dla zleceniobiorców, aby mogli bezproblemowo dostać się do siedziby firmy w której wykonują swoje czynności objęte umową, będzie miała prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur za ten najem. Nawet w przypadku gdy odpłatne udostępnienie mieszkania zleceniobiorcy, będzie korzystało ze zwolnienia z VAT. < Odliczenia VAT z faktury za najem mieszkania dla zleceniobiorcy

Odliczenia VAT z faktury za najem mieszkania dla zleceniobiorcy

Experto24.pl

Spółka, która wynajmuje mieszkania dla zleceniobiorców, aby mogli bezproblemowo dostać się do siedziby firmy w której wykonują swoje czynności objęte umową, będzie miała prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur za ten najem. Nawet w przypadku gdy odpłatne udostępnienie mieszkania zleceniobiorcy, będzie korzystało ze zwolnienia z VAT. 

Spółka zajmowała się udostępnieniam zleceniobiorców swoim kontrahentom. Udostępnianie to rozliczała na podstawie faktur z kontrahentami i była jej to główna działalność. Aby usprawnić realizację swojej usługi, wyszukiwała zleceniobiorcom mieszkania, które wynajmowała a następnie im udostępniała, także odpłatnie. 

Udostępnienie mieszkania bez VAT

Zarówno sama spółka, jak i Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jak i ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny, byli zgodni co do zwolnienia z podatku od towarów i usług udostępnienia mieszkania zleceniobiorcy. Prawo do takiego zwolnienia wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, a dodatkowo takie same wnioski płyną z ugruntowanej już linii orzeczniczej sądów administracyjnych. 

Podsumowując - zwolnienie z VAT w przypadku usługi udostępnienia mieszkania ma zastosowanie także w przypadku wynajmu nieruchomości dla podmiotu gospodarczego, który udostępnia ją następnie swoim pracownikom do celów mieszkaniowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy udostępnienie to dokonywane jest odpłatnie czy nieodpłatnie. W momencie udostępnienia pracownikom zostaje spełniony warunek wykorzystania nieruchomości na cele mieszkaniowe. 

Zobacz także: Wynajem mieszkania dla wykonującego usługę a koszty podatkowe 

Odliczenie VAT z faktur za najem

Czy jednak, jeśli spółka wynajmuje lokal aby móc w nim zakwaterować swoich zleceniobiorców, którzy są udostępniane innym podmiotom, to może skorzystać z odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez wynajmującego? 

Sama spółka uznała, że będzie miała prawo do takiego odliczenia, choć ma prawo do zwolnienia z VAT w przypadku odpłatnego udostępniania pracownikom takich mieszkań. Jednak podkreśla, że wydatki, które musi ona ponieść na wynajem mieszkania, gdzie zakwaterowani są pracownicy, wykazują co najmniej pośredni związek z czynnością opodatkowaną, czyli z udostępnieniem zleceniobiorców kontrahentowi. W związku z tym przysługuje jej prawo do odliczenia VAT, a podstawą tego odliczenia jest art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. 

Zobacz także: Sprawdź ograniczenia dotyczące amortyzacji mieszkań od 1 stycznia 2023 r. 

Tyle że z takimi argumentami nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, uznając, że nie ma w takim przypadku związku między wynajmem a wykonywaniem czynności opodatkowanej (generującej podatek należny) przez spółkę. Co więcej Dyrektor KIS podkreślił, że wynajem dokumentowany fakturą, jest w rzeczywistości po to, aby świadczyć usługę zwolnioną z podatku VAT, którą jest udostępnienie nieruchomości na cele mieszkaniowe, a więc spółka nie ma prawa do odliczenia. W konsekwencji sprawa trafiła przed oblicze Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. A ten przyznał rację spółce

Zobacz także: Sprawdź, czy można odliczyć VAT naliczony z najmu mieszkań dla pracowników 

Związek z czynnością opodatkowaną

Mieszkania są udostępniane zleceniodawcom, którzy są odpłatnie udostępniani innym podmiotom komercyjnym. Najem ma natomiast ułatwić im dojazd do pracy, spółka podpisuje umowę najmu, następnie na podstawie faktury udostępnia odpłatnie lokal. Jednak to nie jest jej główna działalność. Celem najmu jest świadczenie odpłatnej usługi opodatkowanej VAT polegającej na udostępnianiu zleceniobiorców innym podmiotom komercyjnym. 

Ważne: Wydatki związane z najmem mieszkań, które następnie są odpłatnie udostępniane zleceniobiorcom, aby mogli bezproblemowo realizować usługi innemu kontrahentowi, któremu są udostępniani mają związek z czynnością opodatkowaną - czyli udostępnianiem zleceniobiorców kontrahentowi. 

Sąd zauważył, że główną działalnością spółki nie jest udostępnienia lokali zleceniobiorcom. Wydatki na najem jedynie przejściowo służą działaniom zwolnionym z VAT, a przede wszystkim są ponoszone ze względu na główną, opodatkowaną VAT usługę udostępnienia pracowników i są niezbędne do realizacji tej usługi. 

Zobacz także: Wynajem mieszkania dla osoby współpracującej – VAT i koszty podatkowe 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 16 maja 2023 r., sygn. I SA/Gd 81/23 wraz z uzasadnieniem, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red. 

podatek od towarów i usług, najem nieruchomości, mieszkanie dla zleceniobiorcy, zwolnienie z VAT, odliczenie VAT, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pośrednictwo ubezpieczeniowe w kontekście VAT https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/posrednictwo-ubezpieczeniowe-w-kontekscie-vat.html c3f05f37f02b16f30d81adee2a97d780 Sun, 28 May 2023 12:00:59 +0200 Experto24.pl Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego podlegają zwolnieniu z VAT. Jednak aby z tego zwolnienia skorzystać, konieczne jest spełnienie kilku przesłanek. Jednak nie wynikają one jedynie z przepisów - trzeba odnieść się także do orzecznictwa, w tym orzecznictwa TSUE. Sprawdźmy jakie usługi można zdaniem Trybunału określić mianem pośrednictwa. < Pośrednictwo ubezpieczeniowe w kontekście VAT

Pośrednictwo ubezpieczeniowe w kontekście VAT

Experto24.pl

Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego podlegają zwolnieniu z VAT. Jednak aby z tego zwolnienia skorzystać, konieczne jest spełnienie kilku przesłanek. Jednak nie wynikają one jedynie z przepisów - trzeba odnieść się także do orzecznictwa, w tym orzecznictwa TSUE. Sprawdźmy jakie usługi można zdaniem Trybunału określić mianem pośrednictwa. 

W ustawie o podatku od towarów i usług znajduje się przepis zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu obu z wymienionych usług, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek - co nie dotyczy jednak zbywania prawa nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji. 

W interpretacji pojęcia pośrednictwa warto odwołać się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, ponieważ wskazana regulacja jest implementacją art.  art. 135 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Zobacz także: Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego a VAT 

Czym jest pośrednictwo zdaniem TSUE? 

Trybunał zauważa w jednym z wyroków (sygn. C-124/07), że nie ma żadnych przepisów w prawie europejskim, które można byłoby potraktować jako wskazówki dotyczące określania stosunku między brokerem lub pośrednikiem ubezpieczeniowym a stronami umowy ubezpieczenia. Aby określić, że dany podmiot jest pośrednikiem lub brokerem konieczne jest przeanalizowanie cech prowadzonej przez niego działalności. Pośrednictwem będzie działalność, podmiotu, który nie jest żadną ze stron jakiejkolwiek umowy dotyczącej produktu ubezpieczeniowego. Usługa pośrednika ma być wykonywana na rzecz strony umowy ubezpieczenia i przez nią opłacona, jako odrębna działalność. Pośrednik ma dokonać wszelkich czynności - zarówno faktycznych jak i prawnych - wymaganych dla zawarcia umowy ubezpieczenia i jej wykonania. 

Z kolei w wyroku z 21 czerwca 2007 r. (sygn. C-435/05) Trybunał zdefiniował pośrednictwo jako pośredniczenie, czyli działalność polegającą m.in. na wskazywaniu stronie umowy okazji do zawarcia takiej umowy i kontaktowanie jej z drugą stroną, a także negocjowanie na rzecz klienta warunków wykonywania świadczeń, do których zobowiązuje się w tej umowie. Istotą działalności pośrednika jest więc dokonanie wszelkich czynności, które mają doprowadzić do zawarcia umowy przez jej strony - pośrednik kontaktuje się ze stronami i negocjuje warunki.

Zobacz także: Poznaj zmiany w przepisach o wydawaniu WIS od 1 lipca 2023 r. 

W jeszcze innym wyroku (sygn. C-235/00) podkreślał, że pośrednik nie jest stroną umowy, natomiast świadczy usługę na rzecz tej strony, która wypłaca mu wynagrodzenie. Elementem takiej usługi może być m.in. prowadzenie negocjacji. Czynności wykonywane przez pośrednika nie mogą się ograniczać jedynie do czynności faktycznych. 

Działalność pośrednika powinna obejmować takie elementy jak wyszukiwanie klientów ubezpieczeniowych i kontaktowanie ich z ubezpieczycielem. 

Jeśli usługa pośrednictwa ubezpieczeniowego realizuje wskazane powyżej cechy 0 podlega ona zwolnieniu od podatku. 

Zobacz także:

Źródło:

Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 29 września 2020 r. opublikowane w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

podatek od towarów i usług, podatek VAT, zwolnienie od podatku VAT, pośrednictwo ubezpieczeniowe, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zatrzymana opłata rezerwacyjna nie podlega VAT https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/zatrzymana-oplata-rezerwacyjna-nie-podlega-vat.html b3a9b5894c2a46128372a3d3f484df6a Sat, 27 May 2023 10:09:11 +0200 Experto24.pl Umowa o opłacie rezerwacyjnej często wykorzystywana jest na rynku nieruchomości - zabezpieczając transakcje dokonywane zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Może się zdarzyć, że mimo takiej opłaty, do finalizacji transakcji nie dojdzie z winy klienta, który deklarował chęć zakupu określonej nieruchomości. Czy w takim przypadku zatrzymana opłata rezerwacyjna rodzi powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT?< Zatrzymana opłata rezerwacyjna nie podlega VAT

Zatrzymana opłata rezerwacyjna nie podlega VAT

Experto24.pl

Umowa o opłacie rezerwacyjnej często wykorzystywana jest na rynku nieruchomości - zabezpieczając transakcje dokonywane zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Może się zdarzyć, że mimo takiej opłaty, do finalizacji transakcji nie dojdzie z winy klienta, który deklarował chęć zakupu określonej nieruchomości. Czy w takim przypadku zatrzymana opłata rezerwacyjna rodzi powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT?

Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną rozpatrując sprawę dewelopera, który zamierzał wykorzystywać umowy rezerwacyjne w swojej działalności deweloperskiej, jeszcze przed zawarciem umowy deweloperskiej, w której wnioskodawca będzie zobowiązywał się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu wraz z prawami niezbędnymi do jego korzystania na nabywcę. 

Zobacz także: Umowa rezerwacyjna domu i mieszkania. Jak się ma do przedwstępnej i deweloperskiej? 

Umowy rezerwacyjne po 1 lipca 2022 r. 

Warto zauważyć, że zasady zawierania umów rezerwacyjnych zostały uregulowane dopiero w przepisach obowiązujących od 1 lipca 2022 r. Regulacja nowej ustawy deweloperskiej określa także zasady przyjmowania i zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z omawianymi przepisami, opłata rezerwacyjna jest zwracana w całości klientowi, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy ponieważ nie uzyskał on pozytywnej decyzji kredytowej bądź też deweloper dokonał zmian w prospekcie informacyjnym. 

Jeśli natomiast deweloper nie wykona zobowiązania wynikającego z opisywanej umowy, bądź  nie usunął wad zgłoszonych do protokołu odbioru lokalu w związku z czym klient nie przystąpił do podpisania umowy przenoszącej własność - wówczas otrzymuje on podwójną wysokość opłaty rezerwacyjnej. 

Przedmiotem wydanej interpretacji jest jednak sytuacja nieopisana szczegółowo powyżej, w której to nie dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej (bądź innej, o której była mowa w umowie rezerwacyjnej) z winy klienta. W takim przypadku deweloper zatrzymuje wniesioną opłatę rezerwacyjną w całości lub w części - w zależności od indywidualnych postanowień umowy. 

Zobacz także: Uwaga na klauzule waloryzujące w umowach deweloperskich 

Nie ma umowy z winy klienta

Czy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT? Deweloper ma także wątpliwości, czy wniesiona i pozostawiona opłata rezerwacyjna stanowi w takiej sytuacji wynagrodzenie za świadczenie usług opodatkowanych VAT? 

Zobacz także: Nie będzie jednolitej stawki podatku od garaży i miejsc postojowych 

Ustawa deweloperska uregulowała opłatę rezerwacyjną jako formę zabezpieczenie zawarcia umowy deweloperskiej (lub innej). Jeśli do umowy dojdzie - opłata zostanie zaliczona na poczet ceny. Nie jest to zatem opłata za jakieś dodatkowe świadczenie, które obowiązany jest zrealizować deweloper, które musiałoby zmieniać swój charakter z odpłatnego (jeśli do umowy by nie doszło) na nieodpłatne (jeśli opłata rezerwacyjna zostanie zaliczona na poczet ceny po podpisaniu umowy). Deweloper nie wystawia także żadnej faktury w związku z dokonaniem opłaty rezerwacyjnej - a jeśli nie dojdzie do umowy deweloperskiej - nie wystawi także faktury korygującej. W związku z tym, że opłata rezerwacyjna nie ma formy przedpłaty, zaliczki itp. a pełni rolę sankcyjną czy wręcz odszkodowawczą, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy - należy uznać, że jej zatrzymanie nie rodzi obowiązku opodatkowania VAT. Nie ma go także wtedy, gdy deweloper zatrzymuje całość lub część opłaty rezerwacyjnej, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy deweloperskiej. Twierdzenie to uzasadnia argument, że zatrzymanie opłaty rezerwacyjnej, w przypadku gdy to wina klienta jest przyczyną niezawarcia umowy deweloperskiej nie może być traktowane jako opłata za jakiekolwiek świadczenie na rzecz klienta, a ma jedynie charakter odszkodowawczy, stanowi swoistego rodzaju rekompensatę za koszty administracyjne, czy nieoferowanie nieruchomości innym potencjalnym klientom. 

Zobacz także: Poznaj zmiany w przepisach o wydawaniu WIS od 1 lipca 2023 r. 

Ważne:
1) Opłata rezerwacyjna, w momencie jej wpłaty przez klienta, ma charakter kaucji i ma zabezpieczać wykonanie wzajemnych zobowiązań pomiędzy Klientem i Deweloperem.  Tym samym w  dacie otrzymania opłaty rezerwacyjnej, wpłacanej na podstawie umowy rezerwacyjnej, nie będzie ona stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług, a jedynie będzie potwierdzać rzeczywiste zainteresowanie Klienta ofertą i wolę nabycia danego lokalu.
Opłata rezerwacyjna w dacie jej otrzymania nie wiąże się z wykonaniem przez dewelopera świadczenia i tym samym w dacie jej otrzymania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. 

2) Zatrzymanie części lub całości opłaty rezerwacyjnej na poczet odszkodowania stanowi rekompensatę finansową dla dewelopera, jako strony dotkniętej niewykonaniem umowy i nie wiąże się ze spełnieniem świadczenia wzajemnego przez Klienta. Zatem, opłata pełniąca funkcję odszkodowawczą (rekompensacyjną) za poniesione straty, nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zobacz także:

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2023 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.138.2023.1.JK opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

umowa rezerwacyjna, opłata rezerwacyjna, podatek od towarów i usług, podatnik VAT, deweloper, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Akcyza za samochód wywieziony z Polski https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/akcyza-za-samochod-wywieziony-z-polski.html d06447ee43692f026ce11f9135bff745 Thu, 18 May 2023 20:16:49 +0200 Experto24.pl Sprawa polskich przepisów dotyczących akcyzy opłaconej za samochód osobowy, który po czasowej rejestracji zostanie wywieziony do innego kraju. Polskie przepisy nie dają możliwości zwroty akcyzy w takim przypadku - zarzucono im, że utrudniają swobodę przemieszczania się tych wyrobów. Co orzekł TSUE? < Akcyza za samochód wywieziony z Polski

Akcyza za samochód wywieziony z Polski

Experto24.pl

Sprawa polskich przepisów dotyczących akcyzy opłaconej za samochód osobowy, który po czasowej rejestracji zostanie wywieziony do innego kraju. Polskie przepisy nie dają możliwości zwroty akcyzy w takim przypadku - zarzucono im, że utrudniają swobodę przemieszczania się tych wyrobów. Co orzekł TSUE? 

W wyroku z 17 maja 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w sprawie C-105/22, odniósł się do pytania złożonego przez Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrujący sprawę w postępowaniu przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Pytanie prejudycjalne odnosiło się do art. 56 TFUE - jednokrotność poboru podatku akcyzowego oraz zasada proporcjonalności. 

Polskie przepisy nie przewidują możliwości proporcjonalnego zwrotu akcyzy zapłaconej od zarejestrowanego samochodu - w stosunku do okresu użytkowania samochodu w Polsce, jeśli został wyeksportowany do innego kraju. 

Zobacz także: Czy komis samochodowy ma obowiązek rejestracji w zakresie podatku akcyzowego 

Zgodnie z art. 107 ust 1 ustawy o podatku akcyzowym: Podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego. 

Prawo do zwrotu akcyzy - o którym mowa w art. 107 - jest wyłączone, gdy pojazd przed wywozem został zarejestrowany, przy czym za rejestrację uznawana jest także rejestracja czasowa, dokonywana z urzędu. NSA miał wątpliwości, czy taka regulacja, która pozbawia możliwości zwrotu akcyzy, jeśli konsumpcja - a zatem używanie samochodu osobowego nie odbyła się na terenie Polski, lub była krótkotrwała, nie jest w sprzeczności z zasadą opodatkowania towarów w miejscu konsumpcji oraz z zasadą swobodnego przepływu towarów na terenie UE. 

Zobacz także: Nowy obowiązek w podatku akcyzowym dla niektórych podmiotów 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreślił, że podatek akcyzowy na gruncie polskiego prawa nie jest podatkiem związanym z okresem użytkowania samochodów. Jest on natomiast związany z ich konsumpcją, czyli rejestracją na terenie kraju. 

Tym samym uznał, że w przypadku gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie wywieziony do innego kraju, akcyza nie musi być zwracana. 

Przepisy prawa UE nie sprzeciwiają się uregulowaniu krajowemu, które w przypadku wywozu samochodu osobowego zarejestrowanego w danym państwie członkowskim nie przewiduje zwrotu, w wysokości proporcjonalnej do okresu użytkowania owego samochodu na jego terytorium, podatku akcyzowego zapłaconego od tego samochodu w tym państwie członkowskim.

Zobacz także: Czy trzeba prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy 

Źródło:

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. w sprawie C-105/22 opublikowany na oficjalnej stronie internetowej TSUE - portal curia.europa.eu
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

podatek akcyzowy, rejestracja samochodu, samochód osobowy, zwrot akcyzy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Obowiązkowe e-fakturowanie przyjęte przez Sejm https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/obowiazkowe-e-fakturowanie-przyjete-przez-sejm.html 66040750e816b42675b03581a02bae6e Tue, 09 May 2023 23:07:26 +0200 Experto24.pl Obowiązkowe e-fakturowanie za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uwzględnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zostało przyjęte przez rząd. Od 1 lipca większość podatników będzie musiała stosować właśnie taki system wystawiania faktur. < Obowiązkowe e-fakturowanie przyjęte przez Sejm

Obowiązkowe e-fakturowanie przyjęte przez Sejm

Experto24.pl

Obowiązkowe e-fakturowanie za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uwzględnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zostało przyjęte przez rząd. Od 1 lipca większość podatników będzie musiała stosować właśnie taki system wystawiania faktur. 

Nowa regulacja zakłada dwa terminy ważne z punktu widzenia podatnika:
a) 1 lipca 2024 r. - to przewidywany termin wejścia w życie obowiązkowego wykorzystywania KSeF dla większości podatników
b) 1 stycznia 2025 r. - od tej daty system będzie obowiązkowy dla małych przedsiębiorców, którzy nie rozliczają VAT

Zdaniem projektodawców Krajowy System e-Faktur to uproszczone rozliczenia między przedsiębiorcami - na co pozwoli m.in. jednolity standard e-faktury, możliwość szybkiej wymiany informacji między kontrahentami oraz sposób na szybszy zwrot podatku VAT, który ma nastąpić w terminie 40 dni zamiast 60. System ma być gwarancją prostego dokumentowania transakcji i zautomatyzowanego wystawiania faktur. 

Zobacz także: Pakiet SLIM VAT 3: Poznaj kolejne zmiany w VAT 

Warto przygotować się do stosowania nowych sposobów fakturowania. Istnieje taka możliwość chociażby przez wykorzystywanie nieobowiązkowego systemu e-Faktur, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy. To ważny czas także dla administracji - także jej organy muszą przecież obsługiwać nowy system. 

Ważne: Po wejściu w życie przepisów nie trzeba będzie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur wystawiając faktury na rzecz konsumentów. 

KSeF ma przede wszystkim służyć do czynności dokonywanym między przedsiębiorcami, które są objęte podatkiem VAT, a także czynności na rzecz organów publicznych. Nowy obowiązek dotyczy jedynie podatników z siedzibą na terenie Polski oraz tych, którzy w Polsce mają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. 

Istotnym ułatwieniem będzie z pewnością brak konieczności drukowania faktur i wprowadzenia ich ręcznie do systemów księgowych. Zniknie problem związany z przechowywaniem dokumentacji, a niebezpieczeństwo zagubienia faktury po prostu przestanie istnieć. 

Zobacz także:

W projekcie znalazły się także przepisy dotyczące obsługi:
a) wiążących informacji taryfowych - WIT
b) wiążących informacji o pochodzeniu - WIP
c) wiążących informacji stawkowych - WIS. 

Informacje te mają być obsługiwane wyłącznie elektronicznie, w ramach systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, PUESC - czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). 

Zobacz także: Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy – instrukcja z przykładami 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

e-faktura, Krajowy System e-Faktur, KSeF, podatek od towarów i usług, VAT, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Niezapłacone faktury - co z podatkiem? https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/niezaplacone-faktury-co-z-podatkiem.html 94115731b8b13cf6e25dd01022785b1b Fri, 28 Apr 2023 11:57:50 +0200 Experto24.pl Jeśli kontrahent nie zapłacił za wystawioną fakturę, podatnik nie musi płacić podatku, który z niej wynika. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych, jak i podatku od towarów i usług. Rozwiązanie to jest określane jako tzw. ulga na złe długi. < Niezapłacone faktury - co z podatkiem?

Niezapłacone faktury - co z podatkiem?

Experto24.pl

Jeśli kontrahent nie zapłacił za wystawioną fakturę, podatnik nie musi płacić podatku, który z niej wynika. Dotyczy to zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych, jak i podatku od towarów i usług. Rozwiązanie to jest określane jako tzw. ulga na złe długi. 

W przepisach podatkowych zastosowano mechanizm, dzięki któremu możliwe jest takie rozliczenie podatku, które koryguje należność wynikającą z faktur niezapłaconych przez kontrahenta. Jest to tzw. ulga na złe długi, która ma zastosowanie w podatku dochodowym i mogą z niej skorzystać osoby fizyczne oraz osoby prawne, a także w podatku od towarów i usług. Podatnik rozlicza się więc kasowo - podatki opłaca uwzględniając jedynie te faktury, które zostały opłacone przez jego kontrahentów. 

Podatek od towarów i usług

Ulga na złe długi w podatku od towarów i usług może być zastosowana w przypadku wierzytelności, dotyczących oczywiście czynności opodatkowanych VAT, które nie zostały w terminie 90 dni od upływu terminu płatności:
a) uregulowane
b) zbyte. 

Zobacz także: Kurs przeliczeniowy w SLIM VAT 3: będzie wiadomo, jak przeliczać korekty faktur 

W takim przypadku podatnik może skorygować należny podatek, jednak taka możliwość istnieje po spełnieniu kilki warunków. Wierzyciel musi być w dniu poprzedzającym złożenie korekty zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i od daty wystawienia faktury nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. 

Kontrahent, który nie dopełnił swojego obowiązku zapłaty, a jest czynnym podatnikiem VAT także ma obowiązek dokonania korekty odliczonej kwoty podatku, który wynika z nieuregulowanej faktury. Najpóźniej może to zrobić w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności. 

Ważne: Uregulowanie płatności rodzi konieczność dokonania korekty powrotnej zarówno przez wierzyciela jak i dłużnika. 

Zobacz także: Rozliczenie faktur otrzymywanych z serwisu Booking.com 

Jeśli kontrahent nie jest czynnym podatnikiem VAT, podatnik musi wpisać wierzytelność do rejestru długów lub potwierdzić ją prawomocnym orzeczeniem sądu po czym skierować do egzekucji. Możliwe jest również zastosowanie ulgi, jeśli wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką. 

Zobacz także: Kiedy możliwe jest odliczenie VAT na podstawie paragonu 

Podatki dochodowe

Wierzytelność nieuregulowana lub zbyta może stać się podstawą zmniejszenia podstawy obliczenia podatku. Zmniejszenie to powinno być wykonane w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od momentu gdy upłynął termin do zapłaty określony na fakturze. Takie same zasady dotyczą także rachunku lub umowy. 

W takim przypadku dłużnik ma obowiązek zwiększyć w swoim zeznaniu kwotę o tę wynikającą z niezapłaconego zobowiązania. 

Zobacz także: Wyjście z estońskiego CIT – czy zysk podlega opodatkowaniu 

Ulga na złe długi może być także zastosowana w przypadku obliczania zaliczek na podatek dochodowy oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego w trakcie roku podatkowego. 

Ważne: Po uregulowaniu należności zarówno dłużnik jak i wierzyciel są zobowiązani do dokonania korekty powrotnej. 

Zobacz także: Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2024 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie prowadzonej przez Ministerstwo Finansów i poświęconej podatkom - portal podatki.gov.pl

Oprac. red.

podatek dochodowy, PIT, CIT, VAT, ulga na złe długi, faktura, niezapłacona faktura

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Sejm przyjął SLIM VAT 3 https://www.experto24.pl/podatki/vat-i-akcyza/sejm-przyjal-slim-vat-3.html ce998e823a23b6a4411efff8f4c99e61 Tue, 18 Apr 2023 21:50:55 +0200 Experto24.pl Ministerstwo Finansów prezentuje przyjęte przez sejm przepisy określane mianem Slim VAT 3 oraz ustawę, która ma pozwolić uszczelnić VAT w sektorze e-commerce. Pierwsze z nich mają z założenia wprowadzić ułatwienia dla firm, drugie to nowe obowiązki dla dostawcy usług płatniczych. < Sejm przyjął SLIM VAT 3

Sejm przyjął SLIM VAT 3

Experto24.pl

Ministerstwo Finansów prezentuje przyjęte przez sejm przepisy określane mianem Slim VAT 3 oraz ustawę, która ma pozwolić uszczelnić VAT w sektorze e-commerce. Pierwsze z nich mają z założenia wprowadzić ułatwienia dla firm, drugie to nowe obowiązki dla dostawcy usług płatniczych. 

Najważniejsze rozwiązania w pakiecie SLIM VAT 3 to:
a) zmiana limitu małego podatnika do 2 mln euro - więcej podatników będzie mogło stosować metodę kasową i rozliczać się kwartalnie. 

Zobacz także: Pakiet SLIM VAT 3: Poznaj kolejne zmiany w VAT 

b) pieniądze zgromadzone na koncie podatku VAT podatnik będzie mógł przeznaczyć na: podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, podatek cukrowy, podatek od produkcji okrętowej, podatek tonażowy, opłatę od "małpek"
c) przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów nie będzie wymagana faktura aby odliczyć podatek naliczony
d) korekty deklaracji będzie można składać bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego, poza systemem OSS i IOSS
e) nowe, precyzyjne zasady przeliczenia w fakturach korygujących w przypadku gdy faktura jest wystawiona w walucie obcej

Ważne: Jeśli różnica między proporcją wstępną i ostateczną nie przekracza 2 pp nie będzie konieczności wystawiania korekty. 

f) o przyjętej proporcji naczelnik urzędu skarbowego będzie jedynie powiadamiany - dotychczas protokół ten musiał być przedmiotem uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego
g) obecnie kwota pozwalająca na uznanie, że określona przez podatnika proporcja odliczenia wynosi 100%, jeśli przekroczyła 98% to 500 zł. Kwota ta zostanie podniesiona do 10 tys. zł. Dotyczy to podatników, którzy wykonują czynności zwolnione z VAT i opodatkowane tym podatkiem.
h) nowe przepisy wprowadzają możliwość rezygnacji z obowiązków drukowania paragonów fiskalnych przez podatników - będzie wprowadzony nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych

Zobacz także: Paragony dokumentujące odsprzedaż energii elektrycznej 

i) zlikwidowane będą opłaty za wydanie wiążącej informacji stawkowej
j) nie będzie już obligatoryjnych postanowień dotyczących zaliczania wpłaty czy też nadpłaty i zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę. 

Zobacz także: Konsultacje kolejnego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców 

Zmiany w e-commerce

Nowe przepisy to implementacja dyrektywy zmieniającej dyrektywę VAT. Wprowadzają obowiązek dla banków i innych instytucji finansowych. Będą one zobowiązane do:
a) prowadzenia, przechowywania i przesyłania do szefa KAS ewidencji określonych transakcji płatniczych
b) raportowania płatności transgranicznych, w przypadku gdy w ciągu kwartału dostawca usług płatniczych zrealizuje więcej niż 25 transakcji na rzecz tego samego odbiorcy. 

Zobacz także: SLIM VAT 3 i pakiet zmian podatkowych uchwalone przez Sejm 

Wspomniane dane będą zarówno przechowywane przez szefa KAS jak i umieszczane w unijnym systemie CESOP. Znajdą się w nim dane przekazywane ze wszystkich państw członkowskich, co stworzy kompleksową bazę danych o płatnościach transgranicznych. System jest postrzegany jako narzędzie analityczne służące do wykrywania nieprawidłowości. Państwa członkowskie będą mogły korzystać z tych danych w określony sposób. 

Zobacz także: Poznaj nowości w kasach rejestrujących 2023. Zmienione przepisy już obowiązują 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

slim vat 3, slim vat, podatek od towarów i usług, podatek VAT, e-commerce, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>