Spóźniona zapłata umożliwia nabywcy produktów rolnych odliczenie VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 08-06-2013 r.

Nawet spóźniona zapłata należności po terminie umówionym z rolnikiem ryczałtowym, daje kupcowi prawo do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku. Nie można pozbawiać nabywców produktów rolnych możliwości odliczenia w sytuacji, gdy zrealizują swoje zobowiązania i dokonają zwrotu podatku sprzedawcy. Takie wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 maja 2013 r. (I FSK 709/12).

Spółka kupuje produkty rolne od rolników ryczałtowych i wystawia faktury na te transakcje. Strony określają na fakturze pond dwu miesięczny termin płatności. Niektórzy sprzedawcy mają terminy płatności ustalone na 65 dni, a inni na 70 lub 35 dni.

Podatnik spytał organ podatkowy, czy może podwyższyć podatek naliczony o zryczałtowany zwrotu podatku w miesiącu zapłaty pomimo tego, że następuje ona po terminie umówionym z rolnikiem ryczałtowym. W ocenie spółki może to zrobić, gdyż prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT musi respektować zasady neutralności i proporcjonalności VAT. Zdaniem spółki istotą uregulowania zasad podwyższania podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot nie jest dyscyplinowanie podatników do regularnego płacenia rolnikom ryczałtowym za dostawę produktów rolnych. Jest nim natomiast ograniczenie możliwości przeprowadzania fikcyjnych transakcji w celu obniżenia podatku należnego lub wyłudzenia zwrotu.

Dlatego też wystarczającą przesłanką do uzyskania prawa do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku, powinien być sam fakt zapłaty. Prawo to może być odroczone do momentu zapłaty należności rolnikowi. Nie ma natomiast podstaw, aby uzależniać je od zapłaty w umówionym terminie. Ustawodawca przewidział możliwość pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku, w przypadku braku zapłaty w ciągu 14 dni od dostawy produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego. Dzieje się tak, o ile strony nie uzgodniły umownie innego terminu. Warunek ten nie dotyczy jednak naruszenia umówionego z rolnikiem terminu zapłaty.

 

Organ podatkowy nie podzielił jednak stanowiska podatnika. Fiskus uznał, że zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych VAT naliczony tylko w przypadku zapłaty pełnej kwoty należności (brutto) w 14 dniowym terminie (względnie w innym ustalonym między stronami).

Zdaniem organu podatkowego, spółka nie może zwiększyć swojego VAT naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku, ponieważ nie są spełnione warunki określone w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, tj. zapłata za nabyte towary przekroczy termin zawarty w umowie między stronami. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (WSA), który oddalił skargę podatnika. Wyrok ten spółka zaskarżyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego: Rozpoznając skargę kasacyjną NSA zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że w tej sprawie nie ma podstaw do pozbawienia nabywcy prawa do odliczenia zryczałtowanego podatku, który płaci przy zakupie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego.

Pozbawienie go tego prawa prowadziłoby do naruszenia zasad proporcjonalności i ochrony majątku. Sąd stwierdził, że w sytuacji, gdy ustawodawca przewidział odliczenie podatku z tytułu rekompensaty zwrotu wydatków rolnikom ryczałtowym (z uwagi na objęcie ich VAT), to nie można pozbawiać nabywcy tego prawa, gdy zrealizuje on swoje zobowiązanie i zwróci rolnikowi zryczałtowany podatek.

Rafał Kuciński, prawnik specjalista z zakresu VAT


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31397 )
Array ( [docId] => 31397 )