Stałe miejsce działalności jest tam gdzie biuro i magazyn

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-08-2013 r.

Wynajęcie biura i magazynów oraz zakup usług transportowych w Polsce przesądza o stałym miejscu działalności w kraju. W związku z tym firma ma obowiązek rejestracji i rozliczania VAT w Polsce. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 lipca 2013 r. (III SA/Wa 3118/12).

Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która jest tam zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. W Polsce firma nie jest zarejestrowana do celów VAT i obecnie w kraju nie prowadzi żadnej działalności. Przedsiębiorstwo chce rozpocząć biznes w zakresie handlu gazem ziemnym na rzecz polskich podmiotów. Sprzedaż gazu będzie stanowiła sprzedaż w systemie gazowym. Kontrakty z polskimi przedsiębiorcami będą negocjowane przez grupę, a wszystkie czynności z tym związane będą wykonywane poza terytorium Polski. Może się zdarzyć, że pracownicy lub reprezentanci grupy, do której należy firma pojawią się w Polsce.

 

Spółka chciała wiedzieć, czy w związku z planowaną działalnością będzie posiadała na terytorium Polski stałe miejsce działalności w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy będzie musiała w związku z tym rozliczać VAT.

Jej zdaniem nie. Inaczej natomiast uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji z 7 lipca 2012 r. (IPPP3/443-332/12-4/KC) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Organ podatkowy zauważył, że ze stałym miejscem działalności mamy do czynienia w przypadku, gdy: charakteryzuje się ono stałością oraz posiada zaplecze personalne i techniczne, umożliwiające mu odbiór i wykorzystanie nabytych usług dla jego własnych potrzeb. Ustanowienie przez spółkę oddziału w Polsce do celów działalności w zakresie handlu gazem ziemnym, spełnia te przesłanki. Nie zgadzając się z udzieloną interpretacją, spółka wniosła skargę do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie zaaprobował stanowisko fiskusa. Sąd podkreślił, że z okoliczności faktycznych wskazanych przez spółkę (np. wynajmowanie magazynów w Polsce, korzystanie ze środków transportu, zatrudnianie w Polsce pracowników, podpisywania umów przez oddział) wynika, że utworzony oddział będzie jej stałym miejscem prowadzenia działalności.

Zdaniem sądu o stałości miejsca prowadzenia działalności świadczy również sam fakt, że koncesja, która jest udzielana na obrót paliwami na terytorium Polski udzielana jest, co najmniej na 10 lat. To, że oddział w pewnych przypadkach będzie podpisywać umowy przemawia za tym, aby uznać, że spółka ma stałe miejsce działalności w Polsce. Sąd wskazał, że z analizy orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej decyduje to, czy zapewnione jest minimum zaplecza personalnego i technicznego w miejscu prowadzenia działalności. W ocenie sądu takie warunki w omawianej sprawie spółka spełnia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31452 )
Array ( [docId] => 31452 )