Stowarzyszenie może mieć obowiązek stosowania preproporcji

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 01-06-2016 r.

Księgowi mają problem z prawidłowym określeniem preproporcji z art. 86 ust. 2c pkt 3 ustawy VAT. Nie wiedzą, co powinni rozumieć pod pojęciem obrotu (przychodu) z działalności innej niż działalność gospodarcza, otrzymanego na sfinansowanie działalności innej niż działalność gospodarcza.

Jednym z warunków stosowania tych przepisów jest wykorzystywanie nabywanych towarów i usług zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza.

Wskazać przy tym należy, że – jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej przepisy o preproporcji (…) Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Mieścić będą się tutaj również działania czy sytuacje występujące w ramach działalności gospodarczej, jednakże niegenerujące opodatkowania VAT. Przykładowo otrzymanie odszkodowań umownych czy odsetek za nieterminowe dokonywanie płatności od kontrahentów, sprzedaż wierzytelności „trudnych” itp. (…).

W dalszej części tego uzasadnienia przeczytać także można, że przez cele inne niż działalność gospodarcza rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 i 3 ustawy o VAT (przykładowo działalność podmiotu w charakterze organu władzy czy nieodpłatną działalność statutową), a także cele prywatne, z definicji niemające nic wspólnego z działalnością gospodarczą podatnika. Przez cele prywatne należy rozumieć cele osobiste podatnika lub jego pracowników – w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych oraz członków stowarzyszenia.

W świetle tego stanowiska, stowarzyszenie jest w przedstawionej sytuacji zobowiązane do stosowania preproporcji, jeżeli prowadzi działalność inną niż działalność gospodarcza, do której wykorzystuje towary i usługi wykorzystywane również do wykonywanej działalności gospodarczej (i w zakresie w jakim dokonuje takich zakupów). Jeżeli zakupy takie w stowarzyszeniu nie występują (w szczególności jeżeli stowarzyszenie nie prowadzi działalności innej niż działalność gospodarcza), preproporcji stosować nie trzeba.

Na użytek dalszej części odpowiedzi zakładam, że w stowarzyszeniu występują jednak zakupy towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, a w konsekwencji stowarzyszenie jest obowiązane do stosowania preproporcji.

Mając to na uwadze trzeba pamiętać, że jednym ze sposobów określania preproporcji jest metoda oparta o dane finansowe. W przypadku jej stosowania preproporcja określana jest jako udział rocznego obrotu z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności (w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza; zob. art. 86 ust. 2c pkt 3 ustawy o VAT).

Wyjaśnić należy, że przy określaniu preproporcji tą metodą nie uwzględnia się obrotu z działalności innej niż działalność gospodarcza. Uwzględnia się jedynie obrót (czyli podstawę opodatkowania sprzedaży w rozumieniu VAT) z działalności gospodarczej. Obrót taki uwzględniany jest dwukrotnie, tj. w liczniku (bez powiększania o przychody z działalności innej niż działalność gospodarcza) oraz mianowniku (z powiększeniem o przychody z działalności innej niż działalność gospodarcza) ułamka, w oparciu o który określana jest preproporcja.

W konsekwencji udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na przedstawione pytania nie jest w pełni możliwe, gdyż nie zostało wskazane jakiego rodzaju działalności są prowadzone przez stowarzyszenie. Pozostaje wskazać, że najprawdopodobniej przychodami z działalności innej niż działalność gospodarcza są w przedstawionej sytuacji przede wszystkim przychody ze składek członkowskich oraz darowizn.

Przychodami z działalności innej niż działalność gospodarcza mogą być również przychody z dotacji i odszkodowań, o ile ich otrzymywanie nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez stowarzyszenie. Przychodami z działalności innej niż działalność gospodarcza nie są natomiast moim zdaniem przychody z inwestowania posiadanych przez stowarzyszenie środków pieniężnych, np. przychody z odsetek czy przychody z dywidend.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy (nr wpisu 11058)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39077 )
Array ( [docId] => 39077 )