Świadczenia finansowane z ZFŚS nie podlegają VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Mariusz Olech
Data: 17-04-2014 r.

W sezonie urlopowym pracodawcy wypłacają pracownikom dopłaty do wypoczynku. Są one finansowane najczęściej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W niektórych przypadkach świadczenia takie należy rozliczyć w deklaracji VAT.

Obowiązek tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) wynika z ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o ZFŚS fundusz ten muszą obowiązkowo tworzyć pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

 

Środki funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, a pracodawca nimi jedynie administruje. Przedsiębiorcy pokrywają ze środków ZFŚS różnego rodzaju świadczenia. Dotyczy to nie tylko wczasów dla pracowników oraz emerytów, ale również kolonii i obozów dla dzieci pracowników, karnetów uprawniających do korzystania z basenów, siłowni i innych obiektów sportowych oraz imprezy integracyjne.

Wielu pracodawców ma wątpliwości, czy świadcząc tego rodzaju usługi na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin w ramach prowadzonej działalności socjalnej, występują jako podatnicy VAT, a w konsekwencji – czy te świadczenia podlegają temu podatkowi.

W wielu sytuacjach fiskus nakazywał opodatkowanie takich świadczeń VAT. Organy podatkowe argumentowały swoje stanowisko tym, że w myśl art. 5 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W niektórych przypadkach opodatkowane są także świadczenia nieodpłatne.

Z drugiej zaś strony zdaniem niektórych organów podatkowych fundusz świadczeń socjalnych jest odrębną od środków firmy masą majątkową, która jest jedynie administrowana przez pracodawcę. Finansując z niego określone przedsięwzięcia, przedsiębiorca wykonuje jedynie nieodpłatne czynności techniczne, do których został zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów. Nie mają one związku z prowadzoną przez niego podstawową działalnością gospodarczą, lecz z działalnością socjalną, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS. Wobec tego nie działa on w tym przypadku jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Obecnie dominuje stanowisko, że wydatki z ZFŚS nie podlegają VAT. Świadczenia finansowane za częściową odpłatnością również nie podlegają VAT, gdyż sam sposób finansowania tych świadczeń nie zmienia ich charakteru.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34701 )
Array ( [docId] => 34701 )