Szybki zwrot VAT – sprawdź, jakie deklaracje należy złożyć

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-08-2016 r.

Przedsiębiorca ma prawo wystąpić o przyspieszony zwrot podatku od towarów i usług , gdy złoży wraz z deklaracją VAT odpowiedni wniosek do naczelnika urzędu skarbowego.

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Podstawowy czas na zwrot wynosi 60 dni, ale jest możliwość i szybszego odzyskania pieniędzy. Skrócony okres do zwrotu wynosi 25 dni.

Uregulowanie należności

Z wnioskiem mogą wystąpić podatnicy, którzy zapłacili wszystkie faktury i posiadają uregulowane dokumenty, decyzje celne lub deklaracje importowe. Na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji importowej i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego w deklaracji podatkowej, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Zapamiętaj!

Trzeba jednak pamiętać, że naczelnik urzędu skarbowego może wydłużyć ten termin, żeby zweryfikować rozliczenie. Termin skróconego zwrotu organ podatkowy może wydłużyć do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.

Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, wypłaca się należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Zabezpieczenie zwrotu przyspieszy wypłatę

Aby pomimo rozpoczętej weryfikacji rozliczeń VAT przez organ podatkowy uzyskać zwrot w przyspieszonym terminie, przedsiębiorca może z własnej inicjatywy złożyć zabezpieczenie kwot pieniężnych, które ma otrzymać od fiskusa. W przypadku wydłużenia terminu z powodu weryfikacji urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni, jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem terminu lub później, zwrotu dokonuje się w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia.

W sytuacji zaś stwierdzenia, że wykazana kwota zwrotu VAT jest niższa, niż zadeklarowana przez podatnika, organ podatkowy zobowiązany będzie do zwrotu jedynie tej kwoty, którą uznał za zasadną.

Zabezpieczenie majątkowe może być złożone w formie:

  1. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  2. poręczenia banku;
  3. weksla z poręczeniem wekslowym banku;
  4. czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
  5. papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Zabezpieczenie majątkowe dotyczące zwrotu podatku w wysokości nie większej, niż wyrażonej w złotych kwocie odpowiadającej równowartości 1.000 euro, może być złożone w formie weksla. Przeliczenia kwoty wyrażonej w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy okresu rozliczeniowego, którego dotyczy zwrot podatku, w zaokrągleniu do pełnych złotych.

Więcej na ten temat przeczytasz w nowym miesięczniku „Dokumentacja księgowa w praktyce” >>

Katarzyna Trzpioła, szkoleniowiec, wieloletni praktyk Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Tagi: zwrot vat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39319 )
Array ( [docId] => 39319 )