VAT i akcyza w przypadku sprzedaży biżuterii

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 09-09-2013 r.

Biżuteria nie jest zaliczana do wyrobów akcyzowych, a przez to jej sprzedaż nie podlega podatkowi akcyzowemu. Handel biżuterią może natomiast podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ w tym przypadku podstawą opodatkowania jest marża. Podatnik zajmujący się sprzedażą biżuterii oprócz prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów musi także prowadzić ewidencję VAT.

Wielu podatników rozpoczynających prowadzenie niewielkich sklepów z biżuterią zastanawia się czy i w jakim zakresie sprzedaż ta podlega akcyzie. Przepisy ustawy o podatku akcyzowym określają dokładnie definicję towarów objętych akcyzą. Są to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym.

Obrót biżuterią nie podlega ustawie akcyzowej

 

W związku z tym, iż biżuteria nie stanowi wyrobów akcyzowych, to obrót nią nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jeśli biżuteria jest towarem używanym, to można w tym przypadku korzystać z procedury VAT marża, gdzie opodatkowaniu podlega właśnie marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku (art. 120 ust. 4 ustawy o VAT). Procedurę tę można stosować jedynie wówczas, gdy biżuteria jest nabywana w celu dalszej odsprzedaży od osób niebędących podatnikami VAT lub będących podatnikami, jeśli sprzedaż będzie zwolniona od VAT albo również opodatkowana w procedurze VAT marża.

Do sprzedaży biżuterii konieczna ewidencja VAT

Oprócz prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą biżuterii musi także prowadzić ewidencję VAT. Ewidencja ta powinna zawierać następujące dane:

  • kwoty określone w art. 90,
  • dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
  • wysokość podatku należnego,
  • kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz
  • inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).
Podatnik dokonujący sprzedaży opodatkowanej na zasadach ogólnych, jak i w procedurze VAT marża, musi prowadzić ewidencję VAT z uwzględnieniem dwóch różnych rodzajów sprzedaży.


Tagi: akcyza

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31461 )
Array ( [docId] => 31461 )