Wcześniej wystawiona faktura może przyspieszyć obowiązek podatkowy

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Tomasz Krywan
Data: 25-11-2014 r.

Nie zawsze faktur nie można wystawiać wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, lub otrzymaniem całości lub części zapłaty. W niektórych przypadkach faktury można wystawiać dowolnie wcześnie, o ile zawierają one informację, jakiego okresu dotyczą.

Z przepisów podatkowych wynika możliwość wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy towarów, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki. Zgodnie z art. 106i ust. 7 ustawy o VAT faktury nie mogą być wystawione wcześniej, niż 30. dnia przed:

  • dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
  • otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

W niektórych przypadkach faktury można wystawiać dowolnie wcześnie, o ile zawierają one informację, jakiego okresu dotyczą. W niektórych przypadkach wystawienie faktury skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadkach takich wczesne wystawianie faktur przyspiesza zatem powstawanie obowiązku podatkowego. Dotyczy to faktur dokumentujących:

  • usługi budowlane oraz budowlano-montażowe,
  • dostawy drukowanych książek, gazet, czasopism i magazynów,
  • czynności polegające na drukowaniu książek, gazet, czasopism i magazynów oraz
  • wymienione powyżej czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT.

Określanie daty dokonania dostawy towarów, daty wykonania usługi lub daty otrzymania zapłaty nie jest konieczne, jeżeli data taka nie jest określona albo jest taka sama jak data wystawienia. Jest to o tyle istotne, że w przypadku faktur wystawionych „przedwcześnie” ma najczęściej miejsce ta pierwsza sytuacja. Chodzi o to, że w momencie wystawienia faktury nie jest znana (a w konsekwencji określona) dokładna data sprzedaży. W konsekwencji uważam, że faktury takie nie muszą zasadniczo zawierać wskazanej daty sprzedaży. Jest to konieczne tylko wówczas, gdy w momencie wystawienia faktury data ta jest już znana.

Wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towarów bez daty dostawy towarów (ze względu na to, że data ta w momencie wystawienia faktury nie była znana), nie wiąże się z koniecznością późniejszego wystawiania faktury korygującej. Wystawienie faktury korygującej jest natomiast konieczne, jeżeli data dokonania dostawy towarów na fakturze wystawionej przed jej dokonaniem zostanie wskazana, lecz ostatecznie transakcja/dostawa zostanie dokonana w innym dniu (fakturę korygującą wystawia się bowiem, między innymi, w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36084 )
Array ( [docId] => 36084 )