Wstęp i korzystanie z siłowni z preferencyjną stawką VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 01-03-2015 r.

Zmieniła się wykładnia organów skarbowych dotycząca stawek VAT przy wejściu do klubu fitness i korzystania z tamtejszych urządzeń. Resort finansów uznał, że wcześniejsze różnych stawek na samo wejście i osobne na korzystanie z urządzeń było błędne.

Minister finansów przypomniał, że obniżoną stawkę VAT stosuje się, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, do usług związanych z rekreacją, ale tylko wyłącznie w zakresie wstępu.  Pojęcie „wstęp” należy rozumieć jako możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Jak podkreślił minister – nie ma tu znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu).

 

Rekreacja zaś oznacza różne formy aktywności, które mają służyć wypoczynkowi i zdrowiu. Obejmuje w szczególności zajęcia takie jak fitness czy aerobik, ale też np. korzystanie z sauny. Obniżona do 8% stawka VAT obejmuje pozostałe usługi związane z rekreacją, ale dotyczy to wyłącznie wstępu.  

Zadaniem ministra finansów, nie ma uzasadnienia dla zawężania stosowania stawki obniżonej związanej ze wstępem jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu.

Zróżnicowanie ceny biletu wstępu np. w zależności od rodzaju usług związanych z rekreacją, do skorzystania z których dany bilet uprawnia (np. centrum rekreacyjne, w którym są różne strefy: basen do pływania – jedna strefa, baseny rekreacyjne obejmujące m.in. zjeżdżalnie, sztuczną rzekę itp. – druga strefa, siłownia i sale do ćwiczeń grupowych – trzecia strefa), nie ma wpływu na wysokość stawki podatku, która ma zastosowanie do ich sprzedaży.

Źródło:

art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Sylwia Maliszewska, specjalista podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36678 )
Array ( [docId] => 36678 )