Wypis z ewidencji gruntów nie da prawa do zwolnienia

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-07-2013 r.

Aby można było zastosować zwolnienie z VAT w sytuacji, gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy się kierować danymi z ewidencji gruntów i budynków – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 14 czerwca 2013 r. (nr PT1/033/12/207/WLI/13/RD58639).

W interpretacji ogólnej z 14 czerwca 2013 r. minister finansów wyjaśnił, jak rozliczać VAT od dostawy terenów niezabudowanych w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r. oraz po tej dacie. Przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 r. nie zawierały definicji terenów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę. Podatnicy mieli problem z zastosowaniem zwolnienia z podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT w sytuacji, gdy nie było planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Na potrzebę sprecyzowanie w ustawie o VAT pojęcia terenu budowlanego lub przeznaczonego pod zabudowę zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w składzie siedmiu sędziów, w wyroku z 17 stycznia 2011 r. (sygn. akt I FPS 8/10). Uwzględniając ten wyrok minister finansów wyjaśnił, że do 31 marca 2013 r., o możliwości zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (jeśli nie było planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), decydowały zapisy w ewidencji gruntów i budynków, a nie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Natomiast od 1 kwietnia 2013 r. w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT wprowadzono definicję terenu budowlanego. Zgodnie z nią tereny budowlane to grunty przeznaczone pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli nie ma takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Minister finansów przypomniał, że od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje także nowe brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Przepis ten przewiduje zwolnienie z VAT w przypadku dostawy towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Dlatego też od 1 kwietnia 2013 r. dla potrzeb prawidłowej klasyfikacji gruntów wykonywanej do skorzystania z ww. zwolnienia (w sytuacji, gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), nie należy się kierować danymi z ewidencji gruntów i budynków, które były istotne w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r. W konsekwencji należy uznać, że dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jest zwolniona z VAT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31412 )
Array ( [docId] => 31412 )