Z faktury szacunkowej za prąd można odliczyć VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 20-05-2014 r.

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w szacunkowej fakturze za energię elektryczną. Może tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu okresu, w którym ją otrzymał.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (z pewnymi wyjątkami). Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  • nabycia towarów i usług,
  • dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Wątpliwości podatników i organów fiskusa budzi jednak to, czy jest możliwe odliczenie VAT z szacunkowej faktury za energię elektryczną. Niektórzy podatnicy uważają, że prawo do odliczenia przysługuje i można to zrobić w tym okresie rozliczeniowym, w którym energię wykorzystuje się do celów związanych z działalnością gospodarczą. Z taką interpretacją zgodził się organ skarbowy.

Prawo do odliczenia powstaje bowiem w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. W przypadku nabycia towarów i usług prawo do odliczenia powstaje nie wcześniej, niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Podatnik może więc odliczyć podatek naliczony z tytułu nabycia energii elektrycznej, gdyż wykorzystuje ją w prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia – zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT – powstaje w rozliczeniu za ten okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli jednak obowiązek ten w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej powstaje z chwilą wystawienia faktury, to podatnik ma prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku naliczonego. Może zrobić to w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono tę fakturę, ale nie wcześniej, niż w rozliczeniu okresu, w którym ją otrzymał (art. 86 ust. 10 w związku z ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 kwietnia 2014 r. (nr ITPP2/443-154/14/EK).

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34916 )
Array ( [docId] => 34916 )