Zawieszenie działalności nie wymaga zwrotu ulgi na kasę rejestrującą

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 02-08-2013 r.

Zawieszenie działalności na pewien czas nie skutkuje obowiązkiem odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy w obecności serwisanta. Przedsiębiorca nie musi też zwracać ulgi na zakup kasy. Będzie to jednak musiał zrobić, jeśli zakończy działalność po mniej niż 3 latach. Tak uznał dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej nr ITPP1/443-135/13/TS.

Podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą 14 stycznia 2012 r. Sprzedaż ewidencjonowała za pomocą kasy fiskalnej. Od 31 stycznia 2012 r. zawiesiła prowadzenie firmy. Przeprowadzono odczyt kasy, a pracownik urzędu skarbowego sporządził protokół. Podatniczka zapytała ministra finansów, czy zawieszenie działalności gospodarczej przed upływem 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej skutkuje obowiązkiem odczytu blokującego pamięć kasy fiskalnej. Chciała też wiedzieć, czy musi zwrócić ulgę za zakup kasy fiskalnej. Jej zdaniem zawieszenie firmy jest stanem tymczasowym, dlatego też ostateczny odczyt z pamięci kasy nie powinien mieć miejsca. Nie wymaga też zwrotu ulgi.

Organ podatkowy uznał stanowisko podatniczki za prawidłowe. Fiskus przypomniał, że na podstawie art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, jeśli w ciągu okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania. Tak samo będzie w sytuacji, jeśli w obowiązującym terminie nie zgłoszą kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego lub naruszą warunki związane z odliczeniem.

Organ podatkowy przypomniał, że termin „zaprzestanie używania” oznacza definitywne (a nie czasowe) zakończenie używania kasy fiskalnej. Jeżeli suma okresów używania kasy (np. okres przed zawieszeniem działalności i po jej odwieszeniu) przekracza 3 lata, to podatnik nie ma obowiązku zwrotu ulgi.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm.).

Jan Kolski, specjalista podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31439 )
Array ( [docId] => 31439 )