Zbiorcza faktura korygująca

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 25-06-2012 r.

Podatnicy podatku VAT co do zasady dokumentują sprzedaż fakturą VAT. Zdarza się jednak, iż po pewnym czasie na fakturze zostaną stwierdzone błędy. W takiej sytuacji wyjściem jest wystawienie faktury korygującej. Kwestią wywołującą pytania i kontrowersje jest wystawienie zbiorczej faktury korygującej.

Przepisy rozporządzenia, jak i przepisy ustawy nie regulują kwestii wystawiania zbiorczej faktury korygującej. Taki sposób postępowania należy uznać jednak za prawidłowy, ponieważ rozpatrując dopuszczalność wystawienia zbiorczej faktury korygującej, należy wziąć pod uwagę skutki podatkowe takiej korekty. Wpływ dokonanej korekty na obrót i wysokość zobowiązania następuje nie w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, lecz dopiero w miesiącu potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zatem wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej VAT (na zmniejszenie podatku należnego) do faktur VAT, które były wystawiane w danym przedziale czasu, należy uznać za prawidłowe, gdyż nie spowoduje zaniżenia zobowiązania podatkowego.

Taki sposób postępowania potwierdzają organy podatkowe. W piśmie z 23 marca 2006 r. Urzędu Skarbowego w Płocku nr 1419/UPO-443-11/06/RS czytamy:

 

"(…)Chociaż przepisy ustawy ani rozporządzenia nie regulują kwestii wystawiania faktur korygujących dotyczących więcej niż jednej faktury sprzedaży dla tego samego odbiorcy, to jednocześnie tego nie zabraniają. Zbiorcza faktura korygująca musi jednak zawierać wszystkie dane określone we wspomnianym § 16 ust. 2 rozporządzenia dla każdej korygowanej faktury. Tak wystawiona faktura korygująca stanowi podstawę do skorygowania podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka otrzymała potwierdzenie odbioru tejże faktury przez nabywcę(…)".

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31207 )
Array ( [docId] => 31207 )