Zbiorcza uproszczona faktura korygująca nie dla każdego

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-08-2013 r.

Zbiorcza uproszczona faktura korygująca musi dotyczyć wszystkich dostaw towarów lub usług dla jednego odbiorcy wykonanych w danym okresie. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 sierpnia 2014 roku (I FSK 1198/12).

W celu uatrakcyjnienia sprzedaży przedsiębiorca udziela rabatów. Odbywa się poprzez wystawienie faktury korygującej, w której obniża się cenę jednostkową wyrobów (z pierwotnej faktury). Czasami spółka udzielając rabatu nie obejmuje nim całości dostaw dla danego kontrahenta. Dotyczy on wtedy wybranych transakcji. Szczególnie uciążliwy jest dla podatnika obowiązek zawierania w takiej fakturze korygującej referencji do faktury pierwotnej, której dotyczy korekta, poprzez konieczność podawania danych z faktury pierwotnej w wystawianej fakturze korygującej. Obowiązek ten powoduje, że niejednokrotnie faktury korygujące wystawiane w referencji do kilkunastu (kilkudziesięciu) faktur sprzedażowych wystawionych w danym okresie, posiadają kilkanaście stron. Podatnik rozważa możliwość wystawiania zbiorczych uproszczonych faktur korygujących. W związku z tym spytał fiskusa o to czy może tak postąpić. Jego zdaniem takie postępowanie jest możliwe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że warunkiem korekty jest w tym przypadku, aby dotyczyła wszystkich dostaw towarów lub usług dla jednego odbiorcy w danym okresie. Jeśli, więc przedsiębiorca udzieli rabatu do całości dostaw konkretnego wyrobu (bądź wyrobów) pojawiających się z innymi produktami nieobjętymi rabatem na fakturach sprzedaży, to nie będzie można wystawić zbiorczej uproszczonej faktury korygującej. Nie zgadzając się z taką interpretacją, podatnik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gliwicach. Sąd uznał zasadność skargi i uchylił interpretację. Wyrok został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który go uchylił i oddalił skargę.

Rozpoznając sprawę NSA przyznał rację organom podatkowym i uchylił wyrok WSA oraz oddalił skargę podatnika. Odnosząc się istoty sporu sąd potwierdził, że wtedy (i tylko wtedy) istnieje możliwość zastosowania zbiorczej uproszczonej faktury korygującej, jeśli dotyczy ona wszystkich dostaw i usług wykonywanych w danym okresie w odniesieniu do jednego odbiorcy.


Tagi: faktura, nsa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31453 )
Array ( [docId] => 31453 )