Zwolnienie podmiotowe a świadczenie usług zwolnionych przedmiotowo

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 28-05-2012 r.

Podatnicy zwolnieni podmiotowo z podatku VAT mają niejednokrotnie problem z ustaleniem limitu zwolnienia. Kwestią, która wywołuje liczne pytania, jest odpowiedź na pytanie czy do limitu należy wliczać dostawy towary czy świadczenie usług zwolnione przedmiotowo.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze zwolnienia podmiotowego jest:

  • u podatników kontynuujących działalność nie przekroczenie wartością sprzedaży w trakcie roku podatkowego limitu z danego roku - w roku 2012 kwoty 150 000 zł.
  • u podatników rozpoczynających działalność w bieżącym roku podatkowym przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie może przekroczyć, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty limitu. Limit ten w roku 2012 wynosi 150 000 zł.

Jednak do limitu zwolnienia podmiotowego nie wlicza się - zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy o VAT - do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W konsekwencji do limitu zwolnienia podmiotowego nie należy wliczać dostawy towarów czy świadczenia usług zwolnionych od podatku. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w piśmie z 20 czerwca 2011 roku, nr ILPP2/443-582/11-5/MN, gdzie możemy przeczytać:

"(...) Zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.


 

Na mocy art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (...)".

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31194 )
Array ( [docId] => 31194 )