Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Tue, 23 Apr 2024 17:35:16 +0200 Zabezpieczenia spadku - będą nowe przepisy https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/zabezpieczenia-spadku-beda-nowe-przepisy.html 8969b90bdac7164b41339ce38ff647ac Fri, 04 Dec 2015 06:30:13 +0100 Experto24.pl Ministerstwo sprawiedliwości opracowało projekt rozporządzenia określającego szczegółowy sposób zawiadamiania właściwych instytucji o zastosowanym środku zabezpieczenia, zawartości protokołu ze spisu majątku ruchomego. Dokument reguluje również szczegółowy tryb i sposób zastosowania niezbędnych środków tymczasowych, zapobiegających naruszeniu ruchomości przed ich spisaniem. Projekt powstał w wyniku nowelizacji art. 639 Kodeksu postępowania cywilnego ustawą z 20 marca 2015 r.< Zabezpieczenia spadku - będą nowe przepisy

Zabezpieczenia spadku - będą nowe przepisy

Experto24.pl

Ministerstwo sprawiedliwości opracowało projekt rozporządzenia określającego szczegółowy sposób zawiadamiania właściwych instytucji o zastosowanym środku zabezpieczenia, zawartości protokołu ze spisu majątku ruchomego. Dokument reguluje również szczegółowy tryb i sposób zastosowania niezbędnych środków tymczasowych, zapobiegających naruszeniu ruchomości przed ich spisaniem. Projekt powstał w wyniku nowelizacji art. 639 Kodeksu postępowania cywilnego ustawą z 20 marca 2015 r.

Nowe przepisy mają regulować m.in sytuacje, w których niezbędne jest zawiadomienie właściwego oddziału banku lub wojewódzkiego konserwatora zabytków o zastosowanym środku zabezpieczenia, zakres danych, które muszą być zawarte w protokole ze spisu majątku ruchomego w ramach zabezpieczenia spadku oraz spisu inwentarza, jak również środek zapobiegający naruszeniom w postaci opieczętowania. Dotychczas te kwestie regulowało rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza, które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, tj. 18 października 2015 r.

Zawiadomienie banku

Projekt w § 2 ust. 1 zobowiązuje sąd do zawiadomienia właściwego oddziału banku w przypadku złożenia do depozytu imiennej książeczki oszczędnościowej lub innych dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego albo rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej. W zawiadomieniu będzie trzeba podać numer książeczki lub innego dokumentu, stan oszczędności oraz imię i nazwisko posiadacza rachunku.

Zabytki i dzieła sztuki

W przypadku gdy przedmiotem spadku będą rzeczy o wartości artystycznej, zabytkowej lub naukowej, sąd, zlecając zabezpieczenie, zawiadomi jednocześnie wojewódzkiego konserwatora zabytków, właściwego ze względu na miejsce położenia rzeczy (§ 2 ust. 2 projektu).

Jeżeli w skład spadku będą wchodziły rzeczy o wartości artystycznej, zabytkowej lub naukowej, wówczas komornik, dokonując spisania ruchomości w ramach zabezpieczenia spadku czy sporządzania spisu inwentarza, będzie musiał zawiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego ze względu na miejsce położenia rzeczy (§ 2 ust. 3 projektowanego rozporządzenia).

Protokół ze spisu majątku

W § 3 projektu zamieszono niezbędne dane, które powinny być zawarte w protokole ze spisu majątku ruchomego w ramach zabezpieczenia spadku oraz spisu inwentarza. W myśl proponowanych zapisów w protokole będą zamieszczane następujące dane:

  • oznaczenie miejsca i czasu czynności,
  • zwięzły opis spisywanych rzeczy,
  • imiona i nazwiska osób, których obecność przy dokonywanej czynności jest dopuszczalna lub osoby trzeciej zgłaszającej swoje prawa do rzeczy objętej spisem,
  • istotne dla sprawy oświadczenia osób, których obecność przy dokonywanej czynności jest dopuszczalna,
  • oświadczenie osoby trzeciej zgłaszającej swoje prawa do rzeczy objętej spisem,
  • wzmiankę o odczytaniu protokołu,
  • podpisy wszystkich osób obecnych, ewentualnie przyczyny odmowy lub niemożności podpisania,
  • podpis komornika.
  • Protokół będzie sporządzany w dwóch egzemplarzach.

Opieczętowanie zajętych ruchomości

Natomiast w zakresie zastosowania niezbędnych środków tymczasowych zapobiegających naruszeniu ruchomości przed ich spisaniem, § 4 projektu rozporządzenia reguluje w szczególności czynność polegającą na opieczętowaniu. Ten środek tymczasowy komornik zastosuje, jeżeli napotka przeszkody przy przystąpieniu do czynności lub gdy odracza prowadzenie czynności. Opieczętowanie będzie mógł także zarządzić sąd, który wydał postanowienie o zabezpieczeniu spadku, jeżeli wniesiono skargę na czynności komornika.

W § 5 ust. 1 wymienia się rzeczy, które nie podlegają opieczętowaniu. Są nimi rzeczy codziennego użytku, niezbędne dla osób uprawnionych na mocy art. 923 § 1 Kodeksu cywilnego do pozostawania w mieszkaniu spadkodawcy (małżonek i inne osoby bliskie, które mieszkały ze spadkodawcą do dnia jego śmierci) oraz rzeczy, które ze względu na swe właściwości nie mogą być opieczętowane (np. żywność ulegająca zepsuciu). Z kolei ust. 2 § 5 daje możliwość wyłączenia od opieczętowania rzeczy, do których osoba trzecia zgłosiła i uprawdopodobniła swoje prawa.

Zdjęcia pieczęci będzie dokonywał komornik, który je nałożył. Sąd może jednak upoważnić do zdjęcia pieczęci osobę, która jest uprawniona do objęcia rzeczy opieczętowanej (§ 6 projektu rozporządzenia). Zamkniętych paczek znalezionych przy dokonywaniu spisu nie otwiera się tylko opieczętowuje, zaznaczając w protokole stan opieczętowania. Natomiast papiery, dokumenty i przedmioty znikomej wartości nie będą wymagały szczegółowego opisania i będą mogły być umieszczone łącznie w opieczętowanych opakowaniach (§ 7 projektowanego rozporządzenia). Nie będzie to jednak dotyczyło testamentów oraz dokumentów mogących stanowić dowód uprawnień.

Dokumenty i rzeczy, które znajdowały się we władaniu spadkodawcy z tytułu sprawowania przez niego funkcji służbowych lub społecznych komornik odda właściwemu organowi (§ 8 rozporządzenia).

Przyjęte w rozporządzeniu regulacje stanowią powtórzenie przepisów zawartych w rozporządzeniu z 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza. Wejście w życie projektowanego rozporządzenia, przewidziane na 18 października 2015 r., jest skorelowane z początkiem obowiązywania ustawy z 17 kwietnia 2015 r., w której został zawarty przepis delegujący do wydania rozporządzenia.

Podstawa prawna:

Etap legislacyjny: rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu zawiadamiania właściwych instytucji o zastosowanym środku zabezpieczenia, zawartości protokołu ze spisu majątku ruchomego oraz szczegółowego trybu i sposobu zastosowania niezbędnych środków tymczasowych zapobiegających naruszeniu ruchomości przed ich spisaniem (opiniowanie).

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

spadek, komornik

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy można dziedziczyć roszczenia odszkodowawcze https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/czy-mozna-dziedziczyc-roszczenia-odszkodowawcze.html 0092cee1ef97ff69131c8b138c19e270 Tue, 26 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Zgodnie z ustawową definicją, w skład spadku wchodzą prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które posiadał lub do których był zobowiązany w chwili śmierci, a które nie były ściśle związane z jego osobą. Takie uregulowanie pozwala zatem na dziedziczenie roszczeń odszkodowawczych.< Czy można dziedziczyć roszczenia odszkodowawcze

Czy można dziedziczyć roszczenia odszkodowawcze

Experto24.pl

Zgodnie z ustawową definicją, w skład spadku wchodzą prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które posiadał lub do których był zobowiązany w chwili śmierci, a które nie były ściśle związane z jego osobą. Takie uregulowanie pozwala zatem na dziedziczenie roszczeń odszkodowawczych.

Roszczenia o charakterze majątkowym przechodzą z chwilą śmierci osoby, która była do nich uprawniona (a więc, która była poszkodowanym), na jej spadkobierców. Podobnie jest w sytuacji odwrotnej, a więc obowiązek wypłaty odszkodowania przechodzi na spadkobierców podmiotu, który ponosił odpowiedzialność za powstałą szkodę.

Zatem w skład spadku będą wchodzić, np.: roszczenia o naprawienie szkody, która powstała w wyniku uszkodzenia ciała lub została wywołana rozstrojem zdrowia. Nie będzie jednak dziedziczne roszczenie o wyłożenie z góry określonej sumy potrzebnej na koszty leczenia lub pokrycia wydatków związanych z przygotowaniem do innego zawodu (jeżeli poszkodowany stał się inwalidą), gdyż są to żądania związane ściśle z osobą poszkodowanego, które w przypadku jego śmierci, nie zostaną wykorzystane na cel na jaki je przekazano.

Sąd Najwyższy w wyroku z 12 lutego 1972 roku, wskazał, iż do praw ściśle związanych z osobą spadkodawcy, a zatem nie podlegających dziedziczeniu, należą np.:

  • prawo do renty, która może zostać przyznana w razie całkowitej lub częściowej utraty przez poszkodowanego zdolności do pracy, na skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia,
  • prawo do alimentacji,
  • prawo do żądania do wyłożenia określonej kwoty potrzebnej do pokrycia kosztów leczenia,
  • koszty przygotowania do innego zawodu.

Konsekwentnie jednak Sąd Najwyższy przyjmuje, że dziedziczeniu podlegają roszczenia mające za przedmiot wypłatę zaległych rat rentowych, które były wymagane w chwili śmierci uprawnionego do ich pobrania.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy umową można podzielić spadek https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/czy-umowa-mozna-podzielic-spadek.html 4367478ee91d2106431fcead6d32f75e Tue, 26 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Obowiązująca w polskim systemie prawnym zasada swobody umów, pozwala ułożyć stosunek prawny łączący strony według ich własnego uznania, ale tak, by nie był on sprzeczny z właściwością tego stosunku, ustawą i zasadami współżycia społecznego. Ograniczenia ustawowe, co do swobody zawieranych umów, można znaleźć m.in. w przepisach dotyczących spadku.< Czy umową można podzielić spadek

Czy umową można podzielić spadek

Experto24.pl

Obowiązująca w polskim systemie prawnym zasada swobody umów, pozwala ułożyć stosunek prawny łączący strony według ich własnego uznania, ale tak, by nie był on sprzeczny z właściwością tego stosunku, ustawą i zasadami współżycia społecznego. Ograniczenia ustawowe, co do swobody zawieranych umów, można znaleźć m.in. w przepisach dotyczących spadku.

Ustawodawca w art. 1047 kodeksu cywilnego stanowi, iż umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna, poza wyjątkami przewidzianymi w kolejnych przepisach.

Przytoczone uregulowanie odnoszące się do zakazu zawierania umów dotyczących spadku, ma charakter ogólny i będzie stosowane zarówno do dziedziczenia ustawowego, jak i dziedziczenia testamentowego. Niezależnie od tego, czy umową chcemy uregulować cały majątek osoby żyjącej, jego część czy tylko poszczególne przedmioty, wyłączenie możliwości zawierania umów odnosi się do wszystkich tych czynności.

Zakaz zawierania umów o spadek po osobie żyjącej odnosi się do umów:

  • zawieranych pomiędzy przypuszczalnymi spadkobiercami osoby żyjącej,
  • zawieranych pomiędzy przypuszczalnymi spadkobiercami a osobami trzecimi,
  • zawieranych pomiędzy przypuszczalnymi spadkobiercami a spadkodawcą, na podstawie których spadkodawca powołuje do dziedziczenia drugą stronę umowy.

Jedyną możliwą umową, która z mocy prawa nie stanie się nieważna, pomimo iż dotyczy spadku, jest umowa zawarta przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą, w której spadkobierca zrzeka się dziedziczenia po nim. Umowa ta powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

Ciekawy w tym zakresie pogląd prezentuje Sąd Najwyższy, który w wyroku z 1972 roku, stwierdził, iż umowa o zrzeczenie się dziedziczenia między spadkobiercą ustawowym a przyszłym spadkodawcą, nie stoi na przeszkodzie, aby ten spadkobierca dziedziczył po tym samym spadkodawcy na mocy sporządzonego przez niego testamentu.

testament

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/spadek-z-dobrodziejstwem-inwentarza.html 9aeb92ad92eb0f93c2695a64433dfc73 Wed, 20 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Kiedy w skład spadku wchodzą także długi, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, które skutkuje tym, że osoba, która odrzuciła spadek jest wyłączona od dziedziczenia i traktowana tak, jakby nie dożyła jego otwarcia. Inną możliwością ograniczenia spadkobiercy za długi spadkowe jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Na czym takie przyjęcie polega?< Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Experto24.pl

Kiedy w skład spadku wchodzą także długi, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, które skutkuje tym, że osoba, która odrzuciła spadek jest wyłączona od dziedziczenia i traktowana tak, jakby nie dożyła jego otwarcia. Inną możliwością ograniczenia spadkobiercy za długi spadkowe jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Na czym takie przyjęcie polega?

Zgodnie z art. 1031 § 2 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do stanu czynnego spadku, określonego w spisie inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca będzie ponosić odpowiedzialność z określonych przedmiotów majątkowych (tych, które otrzymał w spadku) lub do wysokości ich wartości.

Aby skorzystać z tej możliwości i ponieść ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe, spadkobierca musi złożyć wyraźne oświadczenie, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wyjątkowo, jeżeli spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych (np. niepełnoletnia), osoba, co do której istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia lub osoba prawna, podmioty te nie muszą składać oświadczenia o przyjęciu spadku w takiej formie, gdyż z upływem terminu do złożenia owego oświadczenia, dziedziczą one spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Tak samo jest w sytuacji, gdy jeden spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas przyjmuje się, że pozostali spadkobiercy, o ile nie złożą przeciwnego oświadczenia, dziedziczą w taki sam sposób.

Należy pamiętać, że ograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe zostanie wyłączona, jeżeli spadkobierca nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku, mimo iż o nich wiedział lub gdy uwzględnił długi, które w rzeczywistości nie istnieją.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wydziedziczenie dziecka – kiedy jest możliwe https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/wydziedziczenie-dziecka-kiedy-jest-mozliwe.html 81e5c6510d1cdd5531bc208a44e26486 Fri, 15 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Pominięcie potomka w testamencie nie wystarczy by go wydziedziczyć. Wówczas i tak będzie przysługiwał mu zachowek, czyli połowa sumy, jaką dostałby gdyby spadkodawca nie przygotował testamentu i gdyby majątek był dzielony ustawowo między wszystkich spadkobierców.< Wydziedziczenie dziecka – kiedy jest możliwe

Wydziedziczenie dziecka – kiedy jest możliwe

Experto24.pl

Pominięcie potomka w testamencie nie wystarczy by go wydziedziczyć. Wówczas i tak będzie przysługiwał mu zachowek, czyli połowa sumy, jaką dostałby gdyby spadkodawca nie przygotował testamentu i gdyby majątek był dzielony ustawowo między wszystkich spadkobierców.

Dziedziczenie może nastąpić na podstawie ustawy (prawo do spadku przepisy przyznają najbliższej rodzinie spadkodawcy) lub testamentu (majątek przypada osobie w nim wymienionej). Jeśli jednak spadkodawca w testamencie nie wydziedziczy osób, które dziedziczyłyby ustawowo, a więc np. dzieci, to i tak będzie przysługiwał im zachowek.

Aby pozbawić dziecko nie tylko spadku, ale i zachowku nie wystarczy, napisać w testamencie, że się je wydziedzicza. Trzeba podać przyczynę dlaczego tak się robi. Zgodnie z prawem nie można bowiem wydziedziczyć dziecka bez konkretnego powodu.

Całkowite wydziedziczenie może nastąpić tylko w trzech sytuacjach - a mianowicie, gdy potomek:

  • uporczywie postępuje on wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (alkoholizm, narkomania),
  • dopuścił się względem spadkodawcy, albo jednej z najbliższych mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo rażącej obrazy czci (np. dopuścił się pobicia) lub
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (np. w ogóle nie utrzymuje kontaktów z rodziną).

Istotne w tym przypadku jest to, że zachowanie tej osoby musi być uporczywe, a więc długotrwałe, często się powtarzające. Zdarzenia o charakterze jednorazowym nie uzasadnia wydziedziczenia.

Można zatem wydziedziczyć dziecko tylko jeśli ma się podstawy, by powołać się na jedną z tych trzech sytuacji. W przeciwnym razie całkowite pozbawienie majątku nie jest możliwe.

Pamiętać też należy, że jeśli wydziedziczony potomek ma dzieci, prawo do otrzymania zachowku przechodzi na nich.

testament

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
W jaki sposób można odrzucić spadek https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/w-jaki-sposob-mozna-odrzucic-spadek.html f3eed2a90fd0099a88bc3f0ad0001299 Thu, 14 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W spadku można otrzymać nie tylko majątek, ale też długi. Można jednak uniknąć ich spłacania. Spadkobierca ma bowiem prawo w ciągu sześciu miesięcy odrzucić spadek lub może przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. < W jaki sposób można odrzucić spadek

W jaki sposób można odrzucić spadek

Experto24.pl

W spadku można otrzymać nie tylko majątek, ale też długi. Można jednak uniknąć ich spłacania. Spadkobierca ma bowiem prawo w ciągu sześciu miesięcy odrzucić spadek lub może przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadkobierca może:

  • przyjąć spadek w sposób prosty co oznacza, że odpowiada za długi spadkodawcy całym swoim majątkiem
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości wartości spadku
  • odrzucić spadek.

Jeśli spadkobierca chce uniknąć spłacania długów spadkodawcy może odrzucić spadek. Z możliwości takiej mogą skorzystać zarówno spadkobiercy dziedziczący automatycznie, na podstawie przepisów ustawowych czyli np. dzieci dziedziczące po rodzicach, jak i spadkobiercy powołani do spadku w testamencie, którym spadkodawca zapisał majątek.

Ale uwaga - jest jeden warunek. Spadek trzeba odrzucić w ciągu sześciu miesięcy od dnia w którym dowiedzieliśmy się o tytule swego powołania, a więc od chwili gdy dowiedzieliśmy się, że jesteśmy spadkobiercami. Jeśli nie zrobimy tego w tym czasie, będzie to oznaczało, że przyjęliśmy spadek z długami.

Odrzucenie spadku, podobnie jak i przyjęcie spadku jest oświadczeniem woli, które spadkobierca musi złożyć przed sądem lub notariuszem. Aby odrzucić spadek należy zatem udać się do sądu rejonowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć stosowne oświadczenie. Aby odrzucić spadek u notariusza należy złożyć przed nim ustne oświadczenie na podstawie którego sporządza on protokół w formie aktu notarialnego.

Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nawet jeśli odrzucimy spadek, to przechodzi on na naszych zstępnych, a więc dzieci i wnuki. W tej sytuacji dzieci również powinny odrzucić spadek.

Aby ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkodawcy nie zawsze trzeba jednak odrzucać spadek. Można przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas odpowiada się za długi tylko do wysokości wartości spadku.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Odrzucenie spadku przez małoletniego pozostającego pod opieką rodziców https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/odrzucenie-spadku-przez-maloletniego-pozostajacego-pod-opieka-rodzicow.html d1fa40bd1b1adcc93589d8b42f63bbc6 Wed, 13 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Spadek najczęściej kojarzy się z uzyskaniem pewnych korzyści, odziedziczeniem znacznej wartości. Gdy jednak w skład spadku wchodzą długi lub inne zobowiązania, wówczas reakcja spadkobiercy jest zazwyczaj tylko jedna - odrzuca spadek. Czy jednak odrzucenie spadku rozwiązuje wszystkie problemy?< Odrzucenie spadku przez małoletniego pozostającego pod opieką rodziców

Odrzucenie spadku przez małoletniego pozostającego pod opieką rodziców

Experto24.pl

Spadek najczęściej kojarzy się z uzyskaniem pewnych korzyści, odziedziczeniem znacznej wartości. Gdy jednak w skład spadku wchodzą długi lub inne zobowiązania, wówczas reakcja spadkobiercy jest zazwyczaj tylko jedna - odrzuca spadek. Czy jednak odrzucenie spadku rozwiązuje wszystkie problemy?

Wydawać by się mogło, że tak. Nie jestem spadkobiercą, więc nie dziedziczę, a skoro nie dziedziczę to za długi spadkowe nie odpowiadam. Sytuacja nie jest jednak taka prosta, jeśli spadkobierca, który spadek odrzucił posiada dzieci.

Otóż, zgodnie z art. 1020 Kodeksu cywilnego, osoba, która odrzuciła spadek zostaje wyłączona od dziedziczenia i jest traktowana, tak jakby nie dożyła otwarcia spadku. Oznacza to zatem, że jeżeli spadkobierca, który nie przyjął spadku posiada dzieci, wówczas to one dziedziczą przypadający mu udział spadkowy. Jeżeli dzieci są dorosłe, to same będą decydować co zrobią z takim spadkiem. Natomiast jeśli dzieci są jeszcze małoletnie i pozostają pod opieką rodziców, to spadkobierca, który spadek odrzucił, niejako „problem spadkowy” nadal ma.

Wynika to z faktu, iż zarządu majątkiem dziecka, z mocy ustawy, dokonują rodzice, a więc dziecko nie może samo zdecydować czy odrzuca spadek, czy go przyjmuje. Wydawałoby się zatem, że w takim wypadku, rodzice będą decydować za dziecko w sprawie odrzucenia, bądź przyjęcia spadku. Odpowiedź jednak znowu jest przecząca, gdyż rodzice mają prawo do zarządu majątkiem dziecka tylko w sprawach nie przekraczających zakresu zwykłego zarządu, a kwestia odrzucenia spadku jest sprawą przekraczającą właśnie taki zakres. Co w takiej sytuacji?

Otóż, aby rodzice mogli dokonać czynności, która przekracza zakres zwykłego zarządu, powinni wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie takiej czynności. Sąd wyda w tym względzie postanowienie, które po uprawomocnieniu staje się skuteczne.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy można zostać uznanym za zmarłego https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/kiedy-mozna-zostac-uznanym-za-zmarlego.html 84ecd26b591be9cf83445e64b7346788 Mon, 04 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Ze śmiercią człowieka łączą się liczne skutki prawne, zarówno w sferze majątkowej, jak i w sferze rodzinnej. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy o jakimś członku rodziny nie mamy od dłuższego czasu informacji i nie wiemy co się z nim dzieje, a przez to wszystkie czynności i rozrządzenia uwarunkowane od tego czy on żyje czy nie, są niejako zawieszone w próżni.< Kiedy można zostać uznanym za zmarłego

Kiedy można zostać uznanym za zmarłego

Experto24.pl

Ze śmiercią człowieka łączą się liczne skutki prawne, zarówno w sferze majątkowej, jak i w sferze rodzinnej. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy o jakimś członku rodziny nie mamy od dłuższego czasu informacji i nie wiemy co się z nim dzieje, a przez to wszystkie czynności i rozrządzenia uwarunkowane od tego czy on żyje czy nie, są niejako zawieszone w próżni.

Regulację takiego stanu rzeczy znajdziemy w kodeksie cywilnym, w instytucji uznania za zmarłego. Uznać za zmarłego można osobę zaginioną, co do której nie wiadomo czy żyje, czy też zmarła. Aby więc sąd wydał postanowienie o uznaniu danej osoby za zmarłą muszą zaistnieć dwa warunki: osoba ta jest zaginiona i upłynął odpowiedni termin od czasu, kiedy były ostatnie wiadomości potwierdzające, że żyje.

Owe terminy są uzależnione od wieku osoby zaginionej. Zasadą ogólną jest, że musi upłynąć 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym istniały wiadomości, że osoba zaginiona jeszcze żyje. Gdyby jednak zaginionym była osoba, która ukończyła 70. rok życia, to okres po którym może zostać uznana za zmarłą ulega skróceniu do lat 5. Natomiast w przypadku zaginięcia dziecka, uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku, w którym ukończyłoby ono 23 lata, tutaj więc termin ten ulega wydłużeniu.

Inaczej jeszcze wygląda kwestia uznania za zmarłego osoby, która zaginęła w związku z katastrofą morską lub powietrzną. Wówczas, wystarczy upływ 6 miesięcy od dnia katastrofy, aby wydać postanowienie o uznaniu za zmarłego. Jeśli nie można stwierdzić katastrofy statku to okres 6 miesięcy liczy się z upływem roku od dnia, w którym statek miał przybyć do portu przeznaczenia. Jeżeli nie było portu przeznaczenia, to 6 miesięcy jest liczone z upływem 2 lat od dnia, w którym była ostatnia o nim wiadomość.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy można odwołać darowiznę https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/kiedy-mozna-odwolac-darowizne.html 3b49437368799a4f2d2580546e79a350 Sun, 03 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Darowanie komuś określonej rzeczy nie jest nieodwołalne. W poniższej poradzi znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: w jakich sytuacjach można odwołać dokonaną darowiznę i jakie skutki prawne się z tym wiążą? < Kiedy można odwołać darowiznę

Kiedy można odwołać darowiznę

Experto24.pl

Darowanie komuś określonej rzeczy nie jest nieodwołalne. W poniższej poradzi znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: w jakich sytuacjach można odwołać dokonaną darowiznę i jakie skutki prawne się z tym wiążą?

Darowiznę, która nie została jeszcze wykonana można odwołać w sytuacji, gdy po zawarciu umowy darowizny w majątku darczyńcy nastąpiły takie zmiany, że wykonanie darowizny wiązałoby się w uszczerbkiem:

  • dla własnego utrzymania się darczyńcy oraz jego usprawiedliwionych potrzeb albo
  • dla realizacji nałożonego na darczyńcę obowiązku uiszczania alimentów.

Darczyńca może też odwołać darowiznę, która została już wykonana, jeżeli osoba, którą obdarował dopuściła się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy. W takim wypadku zwrot darowizny następuje na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Zwrot darowizny powinien wtedy nastąpić w naturze, a jeżeli nie jest to możliwe, należy zwrócić jej wartość.

Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanej osobie przebaczył. Darowiznę mogą odwołać także spadkobiercy darczyńcy, w sytuacji np. gdy osoba obdarowana umyślnie pozbawiła darczyńcę życia lub umyślnie wywołała rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.

Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.

Odwołania darowizny nie stosuje się, gdy darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego, np. gdy darowizna została przekazana osobie niedołężnej, która nie ma środków do życia; w takim przypadku odwołanie darowizny byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy przedmiotem darowizny może być udział w nieruchomości https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/czy-przedmiotem-darowizny-moze-byc-udzial-w-nieruchomosci.html 39099df371a0de588a2c9f3b24f6ea8d Fri, 18 May 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Udział w nieruchomości jest samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego. Może on być sprzedawany, obciążany hipoteką, a także darowany innej osoby. Warto pamiętać jednak o kilku regułach rządzących przekazywaniem udziału w nieruchomości.< Czy przedmiotem darowizny może być udział w nieruchomości

Czy przedmiotem darowizny może być udział w nieruchomości

Experto24.pl

Udział w nieruchomości jest samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego. Może on być sprzedawany, obciążany hipoteką, a także darowany innej osoby. Warto pamiętać jednak o kilku regułach rządzących przekazywaniem udziału w nieruchomości.

Rodzaje współwłasności

Wszystkie poniższe rozważania będą dotyczyć współwłasności ułamkowej. Nie będą natomiast dotyczyć współwłasności łącznej. Współwłasnością łączną objęty jest majątek wspólny małżonków, tj. majątek nabyty przez małżonków w trakcie trwania związku małżeńskiego. Współwłasnością łączną objęty jest również majątek spółki cywilnej. Współwłasność łączna jest współwłasnością „bezudziałową”, dlatego tez nie można rozporządzać „udziałem” w niej.

Aby małżonkowie mogli rozporządzać udziałem w majątkiem wspólnym muszą najpierw znieść wspólność ustawową. Zniesienie może nastąpić w drodze umowy (tzw. intercyzy) lub orzeczeniem sądu.

Trzeba również zaznaczyć, że można rozporządzać, w tym darować, udział w nieruchomości gruntowej oraz w nieruchomości lokalowej.

Stwierdzenie nabycia spadku

Współwłasność ułamkowa nieruchomości powstaje najczęściej w wyniku spadkobrania. Aby można było rozporządzać udziałem nabytym w drodze spadku, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku. W chwili obecnej można to zrobić w drodze postępowania sądowego lub w drodze notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Podatek od spadków

Przy okazji nabycia udziału w nieruchomości w drodze spadkobrania należy pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od spadku. W ciągu 6 miesięcy od dnia stwierdzenia nabycia spadku należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowy.

Osoby najbliższe dla spadkodawcy są zwolnione z takiego podatku. Muszą jednak złożyć stosowną deklarację. Dopiero po uiszczeniu podatku lub otrzymaniu decyzji o zwolnieniu z podatku można rozporządzać udziałem w nieruchomości.

Akt notarialny

Udział w nieruchomości można darować innej osobie. Należy jednak pamiętać, że umowa darowizny takiego udziału w nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Niezachowanie formy aktu notarialnego powoduje nieważność umowy. A co się z tym wiąże nie powoduje przejścia prawa własności na obdarowanego.

Podatek od darowizn

Od darowizny należy uiścić podatek. Obowiązek taki ciąży na osobie obdarowanej. Musi ona zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym i złożyć stosowną deklarację. Darowizny między osobami najbliższymi, z pierwszej grupy podatkowej zwolnione są od podatku. Obdarowany musi jednak zawsze zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Ma na to 6 miesięcy od dnia dokonania umowy.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>