Stosunek przysposobienia po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 13-06-2012 r.

Istotą przysposobienia jest takie powstanie i ukształtowanie stosunków między przysposabiającym a przysposobionym, jakie istnieją pomiędzy rodzicami a dziećmi. Powstały stosunek nie jest jednak definitywny, gdyż przysposobienie można rozwiązać.

Możliwość rozwiązania przysposobienia przewiduje art. 125 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Rozwiązanie przysposobienia z przysposobionym, który ukończył osiemnasty rok życia możliwe jest jedynie, jeżeli zachodzą ku temu „ważne powody”. Nie jest więc tutaj wymagane ziszczenie się drugiej przesłanki rozwiązania przysposobienia, jaką jest „dobro dziecka”, a która jest obligatoryjna przy rozwiązaniu przysposobienia z niepełnoletnim przysposobionym. Jakie jednak są te „ważne powody”?

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, rozwiązanie stosunku przysposobienia z osobą dorosłą jest uzasadnione, gdy dalsze trwanie przysposobienia narusza podlegający ochronie interes żądającego rozwiązania tego stosunku, lub gdy usprawiedliwiony jest wniosek o ostatecznym zerwaniu więzi rodzinnej. Ponadto, oceniając powody rozwiązania przysposobienia, należy wziąć pod uwagę wzajemne relacje łączące przysposobionego z przysposabiającym, zarówno w okresie po osiągnięciu przez przysposobionego pełnoletniości, jak i w okresie jego małoletniości.

Sąd, rozważając kwestię rozwiązania przysposobienia, powinien zbadać całokształt okoliczności danej sprawy, na co składa się m.in.: czas przez jaki przysposobienie trwało, porównanie okresu właściwych relacji między przysposobionym a przysposabiającym z okresem, kiedy te stosunki znacznie się pogorszyły, przyczyny zaistniałych konfliktów oraz wpływ każdej ze stron na ich powstanie, a ponadto społeczne skutki rozwiązania, bądź odmowy rozwiązania przysposobienia.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Witam mam córkę pelnoletnią 96r ur. Ja 2000r wyszłam za mąż i mąż obecny dał córce swoje nazwisko,córka miała moje nazwisko panieńskie moje. Córka od ur niezna biologicznego ojca do dziś tylko tego co ją ze mną wychowuje do dnia dzisiejszego. Czy można zrobić żeby mąż przysposobil moja córkę pełno letnią ja kiedys sie staralam o takie coś ale sąd nie wyraził zgody ponieważ biologiczny płacił alim, ale dziecko miał gdzieś i ma do teraz. Proszę o info może jest jakiś paragraf że córka może mieć wpisane akt urodzenia tego ojca co ja wychowuje od małego

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29461 )
Array ( [docId] => 29461 )