Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 25 Apr 2024 13:48:55 +0200 Czy alimenty bez rozwodu są możliwe? https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/czy-alimenty-bez-rozwodu-sa-mozliwe.html dbda76460691f6933b11254b9a04f3a3 Thu, 02 Nov 2017 17:17:05 +0100 Experto24.pl Podczas konsultacji udzielanych w sprawach rodzinnych, bardzo często pada pytanie „czy mogę domagać się alimentów od współmałżonka na siebie i na dziecko w sytuacji, gdy nie został orzeczony rozwód?”. Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej, pamiętać jednakże należy o kilku kwestiach, gdyż dochodzone w takim przypadku roszczenie nie będzie stricte roszczeniem alimentacyjnym.< Czy alimenty bez rozwodu są możliwe?

Czy alimenty bez rozwodu są możliwe?

Experto24.pl

Podczas konsultacji udzielanych w sprawach rodzinnych, bardzo często pada pytanie „czy mogę domagać się alimentów od współmałżonka na siebie i na dziecko w sytuacji, gdy nie został orzeczony rozwód?”. Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej, pamiętać jednakże należy o kilku kwestiach, gdyż dochodzone w takim przypadku roszczenie nie będzie stricte roszczeniem alimentacyjnym.

Podstawą do wystąpienia z roszczeniem przeciwko małżonkowi, który nie przyczynia się finansowo do zaspokajania potrzeb rodziny stanowi art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.

Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Przepis ten, konkretyzuje obowiązek współdziałania małżonków dla dobra założonej przez nich rodziny i stanowi, że obowiązki w nim przewidziane powinny obciążać każdego z małżonków odpowiednio do jego sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych i jednocześnie przewiduje dopuszczalność ewentualnego podziału funkcji w rodzinie, stosownie do porozumienia małżonków. Jeżeli jednakże jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, wówczas sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę, albo inne należności przypadające temu małżonkowi, były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Zgodnie zatem z powyższym, jeżeli tylko jeden z małżonków dba o dobro rodziny i o zapewnienie środków finansowych koniecznych do jej utrzymania, zaś drugi małżonek, pomimo iż posiada pracę, majątek bądź inne źródło utrzymania, nie przyczynia się w żaden sposób, również osobistym staraniem, do zaspokojenia potrzeb rodziny, wówczas można wystąpić przeciwko takiemu małżonkowi do sądu z wnioskiem o nakazanie wypłacania do jego rąk współmałżonka wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka.

Zgodnie zaś z najnowszym orzecznictwem sądowym przyjmuje się, iż separacja faktyczna małżonków, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie wychowują oni wspólnych małoletnich dzieci, nie wyłącza możliwość zasądzenia świadczeń na podstawie art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa jednakże z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód.

Ponadto, jeżeli partnerzy pozostają jedynie w małżeństwie wyznaniowym, a więc gdy nie wzięli ślubu cywilnego, wówczas nie są ustawowo zobowiązani do wzajemnej alimentacji. W takim przypadku roszczenie o przyczynianie się do zaspokojenia podstawowych potrzeb rodziny nie będzie zasadne, gdyż nie znajdzie ono uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów.

Na podstawie omawianych unormowań sąd może nakazać, aby w całości lub w części do rąk małżonka uprawnionego wypłacane były wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające małżonkowi zobowiązanemu.

Kancelaria Radcy Prawnego Dorota Kaczmarczyk-Szczurek
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dziecko jest już dorosłe, nadal mam płacić alimenty? https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/dziecko-jest-juz-dorosle-nadal-mam-placic-alimenty.html a9dcfaa6f6ca3fdb48af74622a3ebfee Mon, 23 Oct 2017 14:35:15 +0200 Experto24.pl Rodziców względem dziecka obciąża ustawowy obowiązek alimentacyjny, przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią bowiem, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z zacytowanej regulacji nie wynika zatem jak długo obowiązek alimentacyjny trwa, nie określono bowiem granic wieku dziecka uprawnionego do alimentów, jak również nie sprecyzowano co należy rozumieć przez „niesamodzielność dziecka”, odpowiedzi zatem na pytanie „jak długo mam płacić alimenty” należy szukać w orzecznictwie i ugruntowanym stanowisku doktryny.< Dziecko jest już dorosłe, nadal mam płacić alimenty?

Dziecko jest już dorosłe, nadal mam płacić alimenty?

Experto24.pl

Rodziców względem dziecka obciąża ustawowy obowiązek alimentacyjny, przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią bowiem, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z zacytowanej regulacji nie wynika zatem jak długo obowiązek alimentacyjny trwa, nie określono bowiem granic wieku dziecka uprawnionego do alimentów, jak również nie sprecyzowano co należy rozumieć przez „niesamodzielność dziecka”, odpowiedzi zatem na pytanie „jak długo mam płacić alimenty” należy szukać w orzecznictwie i ugruntowanym stanowisku doktryny.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony uzyskaniem przez dziecko pełnoletności, nie można więc powiedzieć, że nie muszę płacić alimentów bo dziecko skończyło 18 lat. Nie, na gruncie prawa rodzinnego taka regulacja nie istnieje i uzyskanie pełnoletności nie znosi automatycznie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka.

Zgodnie natomiast z wykładnią omawianych regulacji, obowiązek alimentacyjny rodziców trwa, aż do czasu uzyskania przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania, w każdym więc przypadku termin ten będzie inny, gdyż jedno dziecko usamodzielni się już w wieku lat 19, inne zaś w 24 roku życia, nie ma tutaj żadnej reguły.

W orzecznictwie sądowym utrwalony został natomiast pogląd, iż rodzice pełnoletniego dziecka, które kontynuuje naukę, obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem niego. Dziecku, które podjęło wyższe studia, przysługuje bowiem w stosunku do rodziców roszczenie alimentacyjne, w zasadzie do ich ukończenia. Tak jest jednak z reguły wtedy, gdy dziecko nie mające jeszcze określonego zawodu od razu po ukończeniu szkoły średniej podejmuje studia wyższe. W wypadku jednak, gdy dziecko ukończyło średnią szkołę zawodową, uzyskało konkretny zawód dający możliwość zatrudnienia i nie podjęło od razu wyższych studiów, a jego wiek przekracza znacznie normalny wiek młodzieży rozpoczynającej wyższe studia, nie może żądać od rodziców finansowania znacznie opóźnionych studiów, lecz powinno podjąć pracę zarobkową i wykorzystać szerokie możliwości, jakie państwo stwarza osobom dorosłym w zakresie zaocznych studiów wyższych.

Rodzice nie są ponadto obowiązani dostarczać środków utrzymania dziecku, które, będąc już przygotowane należycie do wykonywania przez nie odpowiedniego dla niego zawodu, podejmuje dla podniesienia swych kwalifikacji dalsze kształcenie, ale w studiach się zaniedbuje, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy studiów w przewidzianym programem okresie.

Pamiętać ponadto należy, iż „obowiązek alimentacyjny względem dzieci spoczywa na obojgu rodzicach, z których każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych obowiązany jest do zaspokojenia potrzeb rodziny, w tym oczywiście dzieci” (tak wyr. SN z 8.8.1980 r., sygn. akt: III CRN 144/80, OSNC 1981, Nr 1, poz. 20). W innym z kolei orzeczeniu sąd stwierdził, że posiadanie dziecka wiąże się nie tylko z obowiązkiem jego wychowania i utrzymania, lecz także z nabyciem umiejętności godzenia opieki nad nim z innymi sferami życia (w tym sferą pracy zawodowej), zatem każdy z rodziców jest obowiązany nie tylko do dostarczeniu dziecku środków zapewniających i pokrywających jego materialne potrzeby, lecz również do zapewnienia warunków prawidłowego rozwoju w sferze duchowej oraz rozwoju osobistego.

Przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego względem dziecka priorytetowo traktują potrzeby dziecka oraz jego rozwój, są więc tak skonstruowane, żeby chronić uprawnionego, rodzice mogą jednakże uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, wówczas jednak zwykle konieczna jest zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Kancelaria Radcy Prawnego Dorota Kaczmarczyk-Szczurek
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika alimentacyjnego https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/co-zrobic-gdy-nie-znamy-adresu-dluznika-alimentacyjnego.html 7fc1e275fcebe81cb98d6fca6884a439 Wed, 05 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Wyegzekwowanie alimentów od dłużnika alimentacyjnego, który uchyla się od ich płacenia jest trudne. Znacznie więcej problemów występuje, gdy nie jest znany adres zamieszkania dłużnika. Co w takim przypadku należy zrobić i do kogo się udać? < Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika alimentacyjnego

Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika alimentacyjnego

Experto24.pl

Wyegzekwowanie alimentów od dłużnika alimentacyjnego, który uchyla się od ich płacenia jest trudne. Znacznie więcej problemów występuje, gdy nie jest znany adres zamieszkania dłużnika. Co w takim przypadku należy zrobić i do kogo się udać?

Gdy nie jest znany adres zamieszkania dłużnika, a znany jest adres jego miejsca pracy, można udać się do pracodawcy, który ma obowiązek dokonywania potrącenia z wynagrodzenia za pracę alimentów. Należy w tym wypadku okazać orzeczenie sądu, zasądzające alimenty.

Drugim sposobem jest postępowanie egzekucyjne. Jest to jednak mniej skuteczny sposób na wyegzekwowanych kwot, a ponadto znacznie dłuższy, bo bardziej sformalizowany.

Trudniejsza jest sytuacja, gdy osoba uprawniona do alimentów nie zna ani adresu zamieszkania, ani miejsca pracy dłużnika alimentacyjnego. Nawet w takim przypadku warto się nie poddawać i udać się do urzędu miasta, wydziału spraw obywatelskich, w którym dłużnik był zameldowany ostatnio. Jeżeli zgłosił zmianę adresu, można będzie go uzyskać. W takim wypadku niezbędne będzie również okazanie podstawy prawnej domagania się podania danych osobowych, czyli okazać orzeczenie sądu zasądzające alimenty.

W przypadku postępowania egzekucyjnego to komornik podejmuje wszelkie niezbędne czynności celem egzekucji zaległości alimentacyjnych. Komornik ma prawo np. wzywania osób, odbierania od nich wyjaśnień, ma też prawo zwrócić się o pomoc do Policji w celu poszukiwania dłużnika, który się ukrywa.

Jeżeli środki te okażą się bezskuteczne, osoba uprawniona do alimentów otrzymuje je z funduszu alimentacyjnego, co nie zwalnia dłużnika alimentacyjnego z obowiązku uregulowania zaległych alimentów wraz z odsetkami.

Warto też dodać, że uporczywe niepłacenie alimentów podlega także ściganiu na podstawie Kodeksu karnego.

Aneta Mościcka

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuki https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/czy-dziadkowie-moga-byc-zobowiazani-do-placenia-alimentow-na-wnuki.html f67b964f5a2f6161f34fc611146bd9c8 Fri, 24 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Powszechne jest przekonanie, że tylko rodzice mają obowiązek alimentacyjny względem dziecka. W niektórych przypadkach taki obowiązek może także ciążyć na dziadkach dziecka. Dzieje się tak mi.in. w przypadku, gdy nie ma osoby zobowiązanej do alimentów w bliższej kolejności.< Czy dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuki

Czy dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuki

Experto24.pl

Powszechne jest przekonanie, że tylko rodzice mają obowiązek alimentacyjny względem dziecka. W niektórych przypadkach taki obowiązek może także ciążyć na dziadkach dziecka. Dzieje się tak mi.in. w przypadku, gdy nie ma osoby zobowiązanej do alimentów w bliższej kolejności.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek alimentacyjny nie ciąży na rodzicach w sytuacji, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Przepisy wskazują, że obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania, a także w razie potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Prawo reguluje kolejność, w jakiej na krewnych spoczywa obowiązek alimentacyjny. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (dzieci) przed wstępnymi (rodzicami), a wstępnych (rodziców) przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obowiązek ten obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.

Jeżeli w tym samym stopniu znajduje się kilku krewnych, w takim wypadku obowiązek alimentacyjny obciąża ich w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

Może się zdarzyć, że obowiązek alimentacyjny będzie spoczywał na dziadkach wobec wnuka. Taka sytuacja może mieć jednak miejsce tylko wówczas, jeżeli:

  • nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo
  • gdy osoba ta nie może sprostać obowiązkowi alimentacyjnemu lub uzyskanie środków utrzymania dziecka jest niemożliwe albo bardzo utrudnione.


Porady adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych w sprawach prywatnych - on line lub telefonicznie
Sprawy rodzinne, majątkowe, windykacyjne, pracownicze, odszkodowania.
BEZPŁATNA WYCENA PORADY PRAWNEJ

Aneta Mościcka

Zobacz także:

 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy można ubiegać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/kiedy-mozna-ubiegac-sie-o-alimenty-z-funduszu-alimentacyjnego.html 9a6d1a0978ee11db765622f8052b8936 Wed, 20 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Sprawy sądowe, mające za przedmiot ustalenie i nałożenie obowiązku alimentacyjnego, nie należą do łatwych i niestety często bardzo długo trwają. Prawomocny wyrok w tym zakresie oraz postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego, nie zawsze jednak doprowadzają do faktycznego uzyskania alimentów od niego, co więc zrobić w takiej sytuacji?< Kiedy można ubiegać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

Kiedy można ubiegać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

Experto24.pl

Sprawy sądowe, mające za przedmiot ustalenie i nałożenie obowiązku alimentacyjnego, nie należą do łatwych i niestety często bardzo długo trwają. Prawomocny wyrok w tym zakresie oraz postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego, nie zawsze jednak doprowadzają do faktycznego uzyskania alimentów od niego, co więc zrobić w takiej sytuacji?

Na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, możliwe jest ubieganie się przez osoby uprawnione do alimentów (tj. osoby na rzecz, których alimenty zostały zasądzone), o pomoc państwa, w sytuacji, gdy egzekucja wobec zobowiązanego do ich zapłaty okazała się bezskuteczna. W tym celu powstał tzw. fundusz alimentacyjny.

Świadczenia z funduszu przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia, a jeżeli kontynuuje naukę, to do osiągnięcia przez nią 25 lat. W przypadku, gdy osoba uprawniona posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wówczas świadczenia należą się bezterminowo.

Świadczenia z funduszu są wypłacane, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie, nie przekracza kwoty 725 zł. Należy pamiętać, że ustalając wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się członka rodziny, który przebywa w instytucji zapewniającej jej całodobowe utrzymanie.

Świadczenia z wyżej wymienionego funduszu przysługują w wysokości ustalonego obowiązku alimentacyjnego, jednak w kwocie nie wyższej niż 500 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie będą przysługiwały, jeżeli osoba uprawniona do ich pobierania, przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, bądź zawarła związek małżeński.

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 listopada 2010 r., utraciła moc przesłanka stanowiąca, że osobie pełnoletniej i posiadającej własne dziecko nie przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, mimo iż była do nich uprawniona.


2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Alimenty w czasie ciąży https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/alimenty-w-czasie-ciazy.html 9a070eaa6a99ac83a654c6c3a424cc6a Wed, 20 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Ciąża i poród jest dla każdej kobiety niezwykłym wydarzeniem, które zmienia całe jej dotychczasowe życie. Niestety, wymaga także znacznych nakładów finansowych. Oczywiste jest, że małżonkowie, którzy spodziewają się potomstwa, wspólnie ponoszą te wydatki. Co jednak powinna zrobić, matka, która urodzi dziecko poza związkiem małżeńskim, a ojciec tego dziecka nie poczuwa się do materialnej pomocy?< Alimenty w czasie ciąży

Alimenty w czasie ciąży

Experto24.pl

Ciąża i poród jest dla każdej kobiety niezwykłym wydarzeniem, które zmienia całe jej dotychczasowe życie. Niestety, wymaga także znacznych nakładów finansowych. Oczywiste jest, że małżonkowie, którzy spodziewają się potomstwa, wspólnie ponoszą te wydatki. Co jednak powinna zrobić, matka, która urodzi dziecko poza związkiem małżeńskim, a ojciec tego dziecka nie poczuwa się do materialnej pomocy?

Ustawodawca, w art. 141 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uregulował rozwiązanie dla tego typu sytuacji, przyznając matce dziecka uprawnienie do wystąpienia z roszczeniem przeciwko ojcu dziecka. Roszczenie matki może w tym wypadku obejmować wydatki poniesione przez nią w związku z ciążą i porodem (a więc koszty wyprawki dla dziecka, łóżeczka, opieki lekarskiej), oraz koszty jej trzymiesięcznego utrzymania w okresie porodu. Zobowiązanie do pokrycia kosztów utrzymania matki, o ile wystąpiły ważne powody, może być przedłużone na dłuższy okres czasu.

Ponadto, jeżeli matka na skutek ciąży i porodu poniosła inne dodatkowe koszty, których nie mogła uniknąć, lub szczególne straty majątkowe, może dodatkowo żądać, żeby ojciec dziecka pokrył odpowiednią część tych wydatków.

Wskazane roszczenia przysługują matce także w wypadku, jeżeli dziecko urodziło się martwe. Nie jest jednak uzasadnione i żądanie nie zostanie uwzględnione, jeżeli matka poroniła lub przerwała ciążę.

Powyższe uprawnienie skierowane jest do matki dziecka pozamałżeńskiego, a więc zanim będzie ona mogła wystąpić ze wskazanymi roszczeniami wobec ojca dziecka, musi najpierw nastąpić prawne ustalenie ojcostwa poprzez uznanie dziecka przez ojca lub ustalenie ojcostwa w trybie sądowym.

Zasądzona z tytułu tego roszczenia kwota może być uiszczona przez ojca jednorazowo lub w miesięcznych ratach, zależy to od decyzji sądu.

Matka może wystąpić ze wskazanymi roszczeniami w ciągu trzech lat od dnia porodu.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Obowiązek alimentacyjny po rozwiązaniu stosunku przysposobienia https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/obowiazek-alimentacyjny-po-rozwiazaniu-stosunku-przysposobienia.html 0b7f000378cf32d30915477a2500d577 Wed, 20 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Rozwiązanie stosunku przysposobienia powoduje, ustanie wszelkich skutków jakie poprzez nawiązanie tego stosunku powstały. Jednak, na podstawie art. 125 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może, pomimo orzeczenia rozwiązania przysposobienia, utrzymać w mocy istniejący pomiędzy stronami obowiązek alimentacyjny. < Obowiązek alimentacyjny po rozwiązaniu stosunku przysposobienia

Obowiązek alimentacyjny po rozwiązaniu stosunku przysposobienia

Experto24.pl

Rozwiązanie stosunku przysposobienia powoduje, ustanie wszelkich skutków jakie poprzez nawiązanie tego stosunku powstały. Jednak, na podstawie art. 125 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może, pomimo orzeczenia rozwiązania przysposobienia, utrzymać w mocy istniejący pomiędzy stronami obowiązek alimentacyjny.

Owy obowiązek alimentacyjny jest uzasadniony istnieniem tylko stosownych okoliczności, jakie zachodzą między stronami, a więc sąd ma obowiązek każdą sprawę o rozwiązanie przysposobienia zbadać pod tym kątem.

Obowiązek alimentacyjny może być nałożony od przysposabiającego na rzecz przysposobionego (np. gdy przysposobiony jest jeszcze dzieckiem), lub odwrotnie (np. gdy przysposabiający jest osobą starszą i wymagającą pomocy, a przysposobiony pozostaje w pełni sił).

Powołany artykuł pozwala na ustalenie obowiązku alimentacyjnego tylko między stronami stosunku przysposobienia, gdyż z tego stosunku ten obowiązek wynika. Sąd nie może więc w wydanym, na podstawie tego artykułu, orzeczeniu wyłączyć obowiązku alimentacyjnego między przysposobionym a jego rodziną naturalną. Innymi słowy, sąd poprzez ustanowienie obowiązku alimentacyjnego między przysposobionym a przysposabiającym, nie może orzec, że obowiązek ten jednocześnie wyłączy zobowiązania rodziców naturalnych wobec przysposobionego.

Sąd orzekający o alimentach ma uprawnienie nie tylko do określenia samego obowiązku alimentacyjnego, ale także do ustalenia wysokości alimentów należnych w stosunku między przysposabiającym a przysposobionym.

Istotne jest także, że o utrzymaniu obowiązków alimentacyjnych wynikających ze stosunku przysposobienia sąd orzeka z urzędu, nie jest potrzebny w tym względzie wniosek stron. Za takim stanowiskiem opowiedział się także Sąd Najwyższy.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/czy-trzeba-placic-alimenty-na-dorosle-dziecko.html a9fce2f963db657aa4db33a9c0a85b0e Thu, 14 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Rodzice muszą płacić alimenty do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymywania się. Nie ma przy tym znaczenia, czy dziecko jest już dorosłe, czy nie. Są jednak sytuacje, kiedy rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych (pełnoletnich) dzieci.< Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko

Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko

Experto24.pl

Rodzice muszą płacić alimenty do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymywania się. Nie ma przy tym znaczenia, czy dziecko jest już dorosłe, czy nie. Są jednak sytuacje, kiedy rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych (pełnoletnich) dzieci.

 

Dziecko, nawet jeśli jest pełnoletnie, ale nadal się uczy, a w związku z tym nie pracuje i nie osiąga dochodów pozwalających mu na utrzymanie się, ma prawo do alimentów. Rodzice są więc zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka (np. czynsz z wynajmowanego mieszkania) wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. W przypadku gdy dziecko ma jakiś majątek nie jest brana jednak pod uwagę jego wartość (a więc np. wartość mieszkania). Rodzic nie może żądać by dziecko sprzedało majątek (czyli np. mieszkanie) i z tych pieniędzy, a nie z alimentów, utrzymywało się.

 

Pełnoletnie dziecko nie może jednak prawa do alimentów nadużywać. Jeżeli nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, a więc na przykład specjalnie przedłuża naukę, często zmienia szkoły i osiąga bardzo słabe wyniki w nauce, nie ma pracy bo nie próbuje jej znaleźć, rodzic może starać się o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Ma do tego prawo również w sytuacji gdy świadczenie połączone jest z nadmiernym dla niego uszczerbkiem. Sądy przyznając alimenty biorą zazwyczaj pod uwagę, czy dziecko wykazuje chęć do dalszej nauki. Jeśli sąd uzna, że dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, może zwolnić rodzica z obowiązku płacenia alimentów. O uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych można wystąpić do sądu rejonowego.

 

Sądy przyznając alimenty biorą zazwyczaj pod uwagę, czy dziecko wykazuje chęć do dalszej nauki. Jeśli sąd uzna, że dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, może zwolnić rodzica z obowiązku płacenia alimentów. O uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych można wystąpić do sądu rejonowego.

 

Porady adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych w sprawach prywatnych - on line lub telefonicznie
Sprawy rodzinne, majątkowe, windykacyjne, pracownicze, odszkodowania.
BEZPŁATNA WYCENA PORADY PRAWNEJ

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wysokość alimentów a możliwości zarobkowe zobowiązanego https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/wysokosc-alimentow-a-mozliwosci-zarobkowe-zobowiazanego.html 28797968d74ea8c09b61968734d71bd7 Fri, 01 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Ustawodawca, w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, określając zakres obowiązku alimentacyjnego, uzależnił go od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Co należy więc rozumieć, przez możliwości zarobkowe i majątkowe?< Wysokość alimentów a możliwości zarobkowe zobowiązanego

Wysokość alimentów a możliwości zarobkowe zobowiązanego

Experto24.pl

Ustawodawca, w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, określając zakres obowiązku alimentacyjnego, uzależnił go od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Co należy więc rozumieć, przez możliwości zarobkowe i majątkowe?

Otóż, użycie takiego sformułowania, oznacza, że określając wysokość obowiązku alimentacyjnego brane są pod uwagę nie tylko faktycznie osiągane dochody z majątku oraz z pracy zarobkowej, ale także te zarobki i te dochody, które osoba zobowiązana powinna i może uzyskiwać stosownie do swoich sił fizyczny i psychicznych, przy dochowaniu należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki. Oznacza to, że faktycznie osiągane dochody nie zawsze są tożsame z możliwościami zarobkowymi danej osoby.

Ustalając wysokość alimentów, sąd powinien wziąć pod uwagę także te dochody, które zobowiązany jest w stanie uzyskać, lecz nie osiąga ich z przyczyn, które nie zasługują na usprawiedliwienie. Tak będzie w przypadku, gdy zobowiązany nie wykonuje wyuczonego i dobrze płatnego zawodu, a para się zajęciami dodatkowymi, w niepełnym wymiarze godzin, poniżej jego kwalifikacji.

W przypadku osób, które zakończyły aktywność zarobkową, zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego, o zakresie możliwości zarobkowych decyduje wysokość pobieranej renty, emerytury oraz, ewentualnie, pieniądze otrzymane w ramach odszkodowania.

Nie można oczywiście określić możliwości zarobkowych zobowiązanego ponad jego siły, z uszczerbkiem dla jego zdrowia. Ustalając wysokość obowiązku alimentacyjnego, należy także mieć na względzie usprawiedliwione potrzeby zobowiązanego.

W przypadku braku jakichkolwiek możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, obowiązek alimentacyjny jest wobec niego wyłączony.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zasądzenie alimentów od osoby pozbawionej wolności https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/alimenty/zasadzenie-alimentow-od-osoby-pozbawionej-wolnosci.html 919efc294c7730314798bc8747117c22 Fri, 01 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Od jakiegoś czasu można zaobserwować coraz większą ilość spraw, których przedmiotem jest ubieganie się o świadczenia alimentacyjne od osób, które nie przyczyniają się do zaspokojenia podstawowych potrzeb rodziny, gdyż odbywają karę pozbawienia wolności.< Zasądzenie alimentów od osoby pozbawionej wolności

Zasądzenie alimentów od osoby pozbawionej wolności

Experto24.pl

Od jakiegoś czasu można zaobserwować coraz większą ilość spraw, których przedmiotem jest ubieganie się o świadczenia alimentacyjne od osób, które nie przyczyniają się do zaspokojenia podstawowych potrzeb rodziny, gdyż odbywają karę pozbawienia wolności.

Początkowo, w rozstrzyganiu tego typu powództw, kierowano się wskazaniami Sądu Najwyższego, który przyjął, iż wykładnikiem możliwości zarobkowych zobowiązanego, jeżeli nie posiada on żadnego majątku, są należności jakie skazany może uzyskać za pracę wykonywaną w zakładzie karnym. Skazani, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, powinni być zatrudniani w pierwszej kolejności, przy pracach wysoko wynagradzanych. Po transformacji ustrojowej powyższe stanowisko straciło jednak na aktualności.

Dalsze rozważania Sądu Najwyższego na temat ustalenia możliwości zarobkowych zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych, który odbywa karę pozbawienia wolności, pozwoliły zająć stanowisko, że zasadne w takiej sytuacji będzie kierowanie się przesłankami określonymi w art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z powołanym artykułem, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. W tym twierdzeniu Sąd Najwyższy podkreślił, że uregulowanie zakresu alimentacyjnego nie jest zależne od tego gdzie zobowiązany do alimentacji przebywa. Kryteria oceny pozostają niezmienne zarówno wobec osoby pozbawionej wolności, jak i osoby, która nie popadła w konflikt z prawem.

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza również, że zawsze, w takich przypadkach, znajdzie zastosowanie art. 136 powołanej ustawy, który stanowi, że jeżeli w ciągu trzech lat przed dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była do nich zobowiązana, zrzekła się praw majątkowych lub w jakikolwiek sposób uszczupliła swój majątek, nie uwzględnia się wynikłej z tego tytułu zmiany przy określeniu wysokości świadczenia alimentacyjnego.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>