Kiedy sąd może orzec separację

Data: 24-08-2012 r.

Orzeczenie przez sąd separacji jest możliwe jeżeli między małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia. Dotyczy to zupełnego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej. Orzeczenia separacji może domagać się każdy ze współmałżonków.

Aby można było orzec separację między małżonkami musi dojść do zupełnego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej. Przesłanką separacji nie jest to, że ten rozpad jest trwały. Trwały rozkład pożycia jest natomiast przesłanką orzeczenia rozwodu.

W niektórych przypadkach, nawet mimo że doszło do zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest możliwe. Sąd nie może orzec separacji, jeżeli na skutek tego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci (mogą to być także dzieci adoptowane) albo jeżeli orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. gdy jedno z małżonków chce separacji, bo drugi doznał kalectwa).

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania obojga małżonków.

 

Orzeczenia separacji może domagać się każdy z małżonków.

Aneta Mościcka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29512 )
Array ( [docId] => 29512 )